AGRON SHELE IWA; WPS

Home
Autori i poezise dhe befasise poetike Rumune Dorin Cozan
Autorja e njohur Corina Gina Papouis! Mrekullia poetike midis orientit dhe moderrnizmit
Poeti bashkėkohor Qipriot -Turk Ahmet Ómeraga ahmetomeraga@gmail.com
Seref Ozturk
Adelina Dardha,nje ze i ri qe perthyen shtigje poezish
Autorėt Pėrmetarė
Letėrsi
Artisti i madh i Folklorit Popullor Vasil Ēuri
Autorėt e perkthyer ne Turqi !
Prezantimi Poeteve : Lediana Paja
Prezantim i talenteve tė rinj :Ivana Dervishi
Seria e Autoreve Qipriote (Turqi)
Poetja Bashkėkohore Nese Yasin
Poeti bashkėkohor Atilla Elüstün ati_els@hotmail.com
Impresionim i autorit Patrick Sammut IWA Malte
Kumte dhe esse
Agron Shele WPS Sinan Vaka WPS
Ftese
Publicitet
Impresionime nga takime Kombetare dhe -Nderkombetare
Deklarata e Prespes
Imazh i Rreme
Ese dhe vleresime per autorin
Beyond the Grey Curtain
Works
Ahmet N Murati Midis lirikave dhe zjarrit tė pashuar pėr dinjitet dhe liri kombėtare!
Sompozium

agron.jpg

      Agron Shele IVA; WPS,  Albania / Belgjikė

 (Sekretar  organizativ / Bord Drejtues /  DIRECTION BOARD ) Galaktika Poetike " ATUNIS"

(sheleagron@yahoo.com)


Agron Shele ka lindur, mė 07.10.1972, nė fshatin Leskaj, rrethi Pėrmet. Pas shkollės 8-vjeēare, pėrfundoi studimet e mesme dhe tė larta nė Tiranė. Qė nė moshė tė herėt ka qėnė i apasionuar dhe impresionuar pas letėrsisė, rrugė tė cilėn e bėri lajmotiv tė jetės dhe pėrgjegjėsi tė zhvillimit intelektual tė tij. Ėshtė autor i veprave letrare : Hapat e Klarės (roman), Pėrtej perdes gri (roman) , Imazh i rremė (roman), si dhe vwllimit poetik : Pasazh i pafaj (poezi) Gjithashtu ėshtė bashkėautor dhe mundėsuesi i publikimit tė Antologjive Ndėrkombėtare : Korsi e hapur -1, Pegasiada dhe Korsi e hapur -2. Ėshtė antar i Lidhjes sė Shkrimtarėve tė Shqipėrisė, antar i Lidhjes sė Shkrimtarėve tė Botės (IWA) me qendėr nė Ohajo (SHBA) dhe antar i Poetėve Bashkohorė tė Globit (WPS). Ka qėnė Sekretar i Pergjithėshėm i Lidhjes se Poeteve dhe Shkrimtarėve Ndėrkombėtare “Pegasi” Albania, deri nė momnetin e shpėrbėrjes sė kėsaj lidhjeje letrare dhe tashmė ėshtė organizator i Bordit Drejtues Galaktika Poetike “ATUNIS”. Proza dhe poezia e tij kanė tėrhequr vėmendjen e kritikės letrare, pėr tematikėn psiko-sociale dhe risinė krijuese, dhe si pjesė e mesazhit artistik por dhe individualitetit kreativ tė shafqur, ėshtė publikuar nė shumė gazeta, revista letrare kombėtare dhe Ndėrkombėtare, si dhe ėshtė pėrfshirė nė antologjitė botėrore : Almanak 2008, WORLD POETRY YEARBOOK 2009, Revista de Arte (Brazil)  etj. Ka qėnė pjesė aktive e Shoqėrisė Civile nė Shqipėri duke u trajnuar pėr menaxhim, projekte dhe lidership nga shumė Fondacione Ndėrkombėtare, si : SOROS, REC, USAID, PNUD, UNICEF etj. Ėshte Kryetar i Shoqatės “Rinia dhe Fėmijet” si dhe “Mjedisi nė Komunitet”.

 


3.jpg

Autori  Agron Shele IWA,  WPS           

 

1.     Hapat e Klarės, “Steps of Clara” (roman)

2.     Pėrtej perdes gri “Behind the grey curtains” (roman),


3.     Imazh i rremė , “False images” (roman)

4.     Pasazh i pafaj,  “Innocent passage” (poezķ) pėrkthyer Greqisht (revista Qeleno),Italisht (revista Artista a Confronto) dhe anglisht

5.     Antolgjisė poetike /Korsi e hapur -1 , Open Line -1  (Bashkėautor)

6. Pegasiada ((Bashkėautor)

7. Antolgjisė poetike /Korsi e hapur -2 , Open Line -2 (Bashkėautor)

 

    


 Agron Shele was born in October 7th, 1972, in the Village of Leskaj, city of Permet. Is the author  of the following literary works: “The Steps of Clara” (Novel), “Beyond a grey curtain” (Novel),

“Wrong Image” (Novel) and “innocent Passage” (Poetry). Mr. Shele is also the coordinator of International Anthologies: “Open Lane,” “Pegasiada and Open Lane,” is a member of the Albanian Association of Writers, member of the World Writers Association, in Ohio, United States, and the  coordinator of the International Poetical Galaxy “Atunis”. He is published in many newspapers, national and international magazines, as well as published in many global anthologies: Almanac  2008, World Poetry Yearbook 2009. Currently Resides in Belgium and continues to dedicate his time and efforts in publishing literary works with universal values. Has been an active member of  the civil society in Albania while receiving training from USAID, UNDP, UNICEF. Is the chairman of the Societies “Environment and Community” and “Children and youngsters”. Is the recipient of  various literary prices in Albania.

 

agronshele_jpg_w180h206.jpg
E_Mail : sheleagron@yahoo.com Adresa : Sheshi "Abdyl Frasheri " PERMET / ALBANIA

1.     Hapat e Klarės, “Steps of Clara” (roman)

2.     Pėrtej perdes gri “Behind the grey curtains” (roman),


3.     Imazh i rremė , “False images”(roman)

4.     Pasazh i pafaj,  “Innocent passage” (poezķ) pėrkthyer Greqisht (revista Qeleno),Italisht (revista Artista a Confronto) dhe anglisht

5.     Antolgjisė poetike /Korsi e hapur -1 , Open Line -1  (Bashkėautor)

6. Pegasiada ((Bashkėautor)

7. Antolgjisė poetike /Korsi e hapur -2 , Open Line -2 (Bashkėautor)