AGRON SHELE IWA; WPS

Imazh i Rreme
Home
Autori i poezise dhe befasise poetike Rumune Dorin Cozan
Autorja e njohur Corina Gina Papouis! Mrekullia poetike midis orientit dhe moderrnizmit
Poeti bashkėkohor Qipriot -Turk Ahmet Ómeraga ahmetomeraga@gmail.com
Seref Ozturk
Adelina Dardha,nje ze i ri qe perthyen shtigje poezish
Autorėt Pėrmetarė
Letėrsi
Artisti i madh i Folklorit Popullor Vasil Ēuri
Autorėt e perkthyer ne Turqi !
Prezantimi Poeteve : Lediana Paja
Prezantim i talenteve tė rinj :Ivana Dervishi
Seria e Autoreve Qipriote (Turqi)
Poetja Bashkėkohore Nese Yasin
Poeti bashkėkohor Atilla Elüstün ati_els@hotmail.com
Impresionim i autorit Patrick Sammut IWA Malte
Kumte dhe esse
Agron Shele WPS Sinan Vaka WPS
Ftese
Publicitet
Impresionime nga takime Kombetare dhe -Nderkombetare
Deklarata e Prespes
Imazh i Rreme
Ese dhe vleresime per autorin
Beyond the Grey Curtain
Works
Ahmet N Murati Midis lirikave dhe zjarrit tė pashuar pėr dinjitet dhe liri kombėtare!
Sompozium

Enter subhead content here

                                 AGRON  SHELE

 

 

                          

                              

 

 

 

                                    IMAZH I RREMĖ

                          

 

                            

 

 

                                               ROMAN

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                          07/08/1999

 

 

 

 

 

                                                                                                                                 1

Kap  I

 

 

Ishte njė nga ato mbrėmjet e freskėta tė fillim Parnverės,ku dielli largohej drejt perėndimit tė plakur,ndėrsa yjet e parė kapeshin fort pas grisė sė qiellit.Roni hapi dritaren e dhomės,e cila shikonte nga qendra e qytetit dhe hodhi vėshtrimin e lodhur tutje,pa asnjė pikėsynim.Godina trekatėshe siguronte njė pamje tė gjerė,gati kontrollonte gjysmėn e bulevardit,qė nė mbrėmje tė tilla,gumėzhinte nga zėrat e njerėzve.I ndodhte shpesh tė qėndronte gjer vonė,meditonte tė shkuarėn sipas mėnyrės sė tij,pėrfytyronte hapat e padukshėm tė Suelės,qė shkelmonin gjithė ndėrgjegjien.Ndikimi i saj ishte shumė i fortė,nuk bėnte asnjė pėrpjekje pėr t“a larguar,bashkėjetesa me tė dukej gati e pashmangshme.Shfaqej e heshtur,nuk fliste asnjė fjalė,mbartėte me vete njė trishtim tė thellė,fytyrėn e mbulonin flokėt e gjatė,ndėrsa vėshtrimi depėrtues dukej sikur e fajėsonte ē“do ēast.Ditėt e bukura plot ėndrra dhe dritė,humbisnin udhėkryqit tė madh,qė ndante pakuptimėsia e botės ēorientuese.Mbrėmja e fundit trokiste gjithmonė zhurmshėm.Gjithēka mbaroi,atje ku dhe nisi. Shkėmbi i madh qėndronte i palėvizur,vazhdonte tė priste dhe tė pėrcillte valėt.Pjesa e ngushtė e ngritur disa metra mbi det,mbrojtur me fanatizėm nga masivi i gurtė,i krahut lindor,formonte njė strehėz tė fshehtė.Pėrpara shtrihej plazhi,i cili merrte njė gjerėsi tė mjaftueshme nė tė dy krahėt .Kishte shkuar herėt ,vetėm peligrinazhi i natyrave tė ndryshme ujė-tokė,vazhdonte normalisht.Hodhi vėshtrimin pėrpara.Shiriti i ndritshėm mbi det tkurrej sė bashku me kuqėrremtėsinė e perėndimit tė diellit.Muzgu varej ngadalė,kėtė rit pėrsėriste gjithmonė,mjaftonte qė nė horizont tė largoheshin rrezet e fundit.Yjet e parė nisėn tė pėrshndesnin sė largu,ashtu tė vegjėl,tė brishtė,shkrepėtinin verdhėsinė nė trajtė mjegulluese.Deti gulēonte,gjithė masivi i tij fshehte notat mė mistike,kėngėt e zjarrta tė dashnorėve,lotėt e hidhur tė takimeve tė ndaluara ,mallin dhe dhimbjen e patreguar.Puhia e lehtė vraponte nė gjithė gjatėsinė,misioni i caktuar as e lodhte,as e besdiste,kėshtu kish vepruar gjithmonė dhe gjithmonė do e pėrsėriste vrapin e ēmendur.Hapat e vetmuar kishin lėnė gjurmė tė thella nė ranishten,qė  ruante ende ngrohtėsinė sipėrfaqėsore,tė mbledhur nga dita e gjatė.U afrua pranė detit.Kurioziteti e nxiti tė sodiste me shumė vėmendje hapin mė tė gjatė tė valės,e cila kalonte fare pranė kėmbėve.Provoi tė merrte njė melodi tė shkuar,tingėllima e saj nė shtresat sipėrfaqėsore, kumboi mjerueshėm.

“-Ē“po ndodh me mua kėshtu “

Vetėm kjo pytje ngriti krye nė atė ēast trazimi,ku shkretia e pa anė dukej se pėrpinte. Heshtje varri dhe gjatėsi valėsh tė lodhura pėrmbyllnin si njė rreth vicioz,gjithė karakatinėn shpėrfytyruese tė qėnies.Kapi njė guralec,e shtrėngoi fort pėr njė moment,pastaj e vėshtroi sikur aty tė ishte  mbledhur gjithė fati i tij,dhe e flaku tutje pa mėshirė.Gjithēka dukej se do tė mbetej aty.I erdhi tė bėrtiste nė kupė tė qiellit,tė ēirrej si tė mundėte,por kjo nuk do pėrbėnte asnjė kuptim.Filloi tė ndjente ftohtė.Imagjinata e ngriti trupin e saj nė kėmbė,e

                                                                                                                                              2

bėri tė rendėte njėlloj si dikur,flokėt qė i donte aq shume dhe i puthte pa pushim,i“a merrte era dhe luante me to.Veshėt kumbonin fjalėt magjike, premtimin e madh qė kish marrė po aty.

 

                             ”Sikur tė kisha 1000 zemra,do t“i jepja tė gjitha,

                               por Unė njė zemėr kam,dhe kėtė do t“a jap 1000 herė“

 

Ē“do gjė ishte rrokullisur sė prapi.Nė kėtė djall vendi kishte provuar puthjen e saj,ndėrsa sot  pėrballej me klithmat ējerrėse tė kujtesės rrėqethėse.Dėgjoi njė zhurmė tė lehtė,mė pas njolla e bardhė nisi tė zmadhohej dhe shquhej mė mirė.Hapi sytė fort,i dukej sikur qe ngritur nga njė gjumė i rėndė.Ishte “Ajo”.Duhej tė ish ēmendur,qė vinte gjer atje,dhe pėr mė tepėr me karrocė.Shkoi drejt saj.Vėshtrimi u mbėrthye mbi kėmbėt e ngrira dhe thellė nė shpirt ndjeu njė dhimbje therėse.

-Suela!Nuk duhej tė vij-dhe e shkundi fort nga supet.

-Duhej t“ju pėrshėndesja.

-Unė vėrtet do largohem nga ky qytet,por kjo s“do tė thotė ,se gjithēka midis nesh pėrfundoi.

-Ti nuk je i detyruar,qė gjithė jetėn tėnde t“a kalosh pas karrocės time.

-Mos fol marrėzira.Kjo gjendje ėshtė e pėrkohshme.Ti do shėrohesh shpejt.

-Ndodhi ajo,qė s“duhej tė ndodhte.

-E kuptoj ankthin tėnd,por sė bashku do e kapėrcejmė kėtė gjendje.

-Ndihem shumė e lodhur Edi.

-Njeriut nė jetė i takon tė pėrballet me shumė probleme,por kjo s“do tė thotė,se ato do paracaktojnė fatin e tij.

-Asgjė s“mund tė ndryshojė tani.

-Nė emėr tė kujt morali duhet t“i shkatėrrojmė ėndrrat tona-foli i nxehur ai.

-Tė atij morali qė mė  dhunoi dhe flaku nė mes tė rrugės si njė leckė pa vlerė,dhe qė sot mė mban tė  ngujuar nė kėtė karrocė tė mallkuar.Ē“farė lumturie pretendon nga njė e gjymtuar.

-Ti nuk mund tė bėje asgjė.Rėndėsi ka,qė nga gjithė ajo situatė e rrezikshme, shpėtove nė fill.

-Mė mirė tė kisha vdekur atje,se sa t“a shtyj jetėn kėshtu,pėr mė tepėr mė duhet tė pėrballem me ndjenjėn e inferioritetit.Mė duket sikur mė shikojnė tė gjithė,mė pėrflasin pas shpine,ndoshta u ngjall keqardhje.A e kupton se sa  poshtėruse ėshtė! –ngriti zėrin nė fjalėt e fundit ajo.

Ai filloi t“a qetėsonte,ndėrsa pakuptimėsia e veprimeve tė saj e ēoroditi tė tėrin.Hoqi xhaketėn xhins dhe i“a hodhi krahėve.Nė ato momente ajo pėrpiqej tė shfrynte gjithė mllefin e mbledhur,pafuqinė pėr tė ndryshuar atė pjesė tė keqe tė jetės,e cila e rrėmbeu nga bota e madhe plot dritė dhe e shpėrfytyroi gjer nė atė pikė,sa sot i duhej tė zvarritej rrugėve

pa krye.Faqet e zbehta dhe lotėt e nxehtė,shprehnin qartė trishtimin e thellė,qė ndjente nė

                                                                                                                                          3

shpirt.Ai e shoqėroi gjer tek shtėpia.Para se tė largohej,puthi flokėt e saj tė artė dhe i shtrėngoi fort duart e akullta.

-Do kthehem shpejt.

-Lamtumirė Edi!-tha ajo me gjysėm zėri-dhe me njė stėrmundim tė madh,i dha karrocės pėrpara.

- Suela-thirri mė pas ai.

Vetėm kėrcitja e rrotave dhe mė pas njė shugėllimė e rėndė porte,do tė linte pas shijen mė tė hidhur,do tė kriste pėrfundimisht pafajėsinė shpirtėrore dhe do tė hermetizonte ėndrrat mė tė bukura.  

                                                         

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                                       4

KAP II

 

  Pushimet e fundjavės nuk krijonin ndonjė emocion tė veēantė tek Edi.Zakonisht pinte ndonjė kafe para hotelit,ose shkonte nė zyrė dhe zhytej mes shkresurinave tė shumta,qė tė lehtėsonte punėn pėr javėn tjetėr.Atė ditė shkoi tek lokali i preferuar,u ul nė ambientin e jashtėm dhe porositi njė makiato.Mendoi tė kalonte njė pjesė tė kohės aty dhe mė pas tė shkonte nė stacion,pėr tė pritur Beson.Pėrpara lokalit shtrihej trotuari i ngushtė,i cili nė kėtė fundjavė gjallėrohej sė tepėrmi nga hapat e shumtė tė kalimtarėve.Ai qėndronte nė tavolinėn e tij,hidhte ndonjė vėshtrim tė zbrazėt nga rruga kryesore dhe mė pas humbiste nė mendime tė trishta.Njė grup vajzash hynė nė lokal dhe u ulėn pėrballė.Vėshtrimi indiferent u gjallėrua menjėherė,kur njėra nga vajzat i riktheu emocionet e dikurshme. Qerpikėt e gjatė,tė cilėt shkėlqenin nga rimeli i syve,dhe pėr mė tepėr flokėt e artė,e  tronditėn thellė.Pėr njė moment u pėrfshi nga njė hutim i pazakontė,dhe ashtu i shpėrqėndruar,filloi tė bėnte veprime tė pakontrolluara.I dukej sikur Suela kishte zbritur nga njė botė e tėrė ėndrrash dhe qėndronte pėrballė tij,me atė pamjen e saj prej stoikeje.Vėshtimi zhbirues i Edit e vendosi vajzėn nė siklet ,fillimisht u skuq nė fytyrė,mė pas u pėrpoq qė t“a kalonte kėtė gjendje me mospėrfillje.Ai qėndroi dhe pak nė atė ambjent,mė pas u largua drejt stacionit tė autobuzave,duke marrė me vete emocionet e papėrsėritshme,qė i kishte dhuruar  dita e re.Sheshi i parkimit gumėzhinte nga zhurma e udhėtarėve,i cili nė pamje tė parė  krijonte pėrshtypjen e njė rrėmuje tė madhe.Mes fluksit tė njerėzve,arriti tė shquante shokun e tij,i cili si gjithmonė karakterizohej nga njė natyrė e gjallė dhe plot optimiziėm.

-Ke shumė kohė kėtu?-tha Besua –dhe u pėrshėndet me tė.

-Jo! –u pėrgjigj shkurt ai.

-Me projektin e ri ē“farė bėhet?

-Ē“do gjė sipas parashikimit.

-Nė rregull atėherė.Ulemi diku,sepse ndihem shumė i lodhur.

-Shkojmė tek ”Rozenbergu”.Atje ambienti ėshtė vėrtet shlodhės.

Pėrshkuan rrugėn kryesore duke shkėmbyer biseda tė zakonshme,dhe u drejtuan  pėr tek vendi i caktuar.Ngjitėn shkallėt nė formė spirale.Sa hapėn derėn e xhamtė,u pėrfshinė nga njė muzikė e qetė.Zunė vend nė njė kėnd dhe bėnė porosinė menjėherė.

-Si i“a ke kaluar?-pyeti Besua-dhe e vėshtroi gjithė kėrshėri.

-Gjėra interesante kanė ndodhur.

-Arrite tė flisje me Suelėn.

-Ti e di,qė ajo nuk e hap telefonin,megjithėse nuk eshtė nė qytetin e saj.

-Pse ku ka shkuar?

-Eshtė nė Itali.Ka shkuar pėr tė bėrė operacionin tjetėr.

-Kush tė tha?

-Fola me Martinin.Pėr gjithēka qė ndodh atje,mė njofton ai.

                                                                                                                                             5

-Vėrtet beson se njė ditė Suela do ecė me kėmbėt e saj.

-Nuk e di.Gjendja e saj mė tmerron.Ndoshta duhet t“i qėndroja mė pranė.

-Ti bėre ēmunde.Ajo ėshtė mėse e ndėrgjegjshme Edi.

-Megjithėse unė kam mbetur peng i saj.

-Pak mė parė fole pėr gjėra interesante.Nuk e kuptoj se ku ėshtė veēantia e kėsaj bisede.

-As vetė nuk e besoj.Ndodhi krejt rastėsisht.Para se tė vija nė stacion,u ktheva tek lokali ynė i preferuar.Mora njė makiato,me tė vetmin qėllim qė tė kaloja disi kohėn.Isha tėrėsisht i shpėrqėndruar,kur nė atė ambjent hyri njė grup vajzash.Midis tyre ishte dhe Suela.

-Nuk tė kuptoj.Para pak ēastesh the,qė ajo ka shkuar nė Itali pėr operacionin tjetėr,tani  thua qė ishte nė qytet.Tė lutem!Mos luaj me mua.

-E kam seriozisht.Shėmbėlltyra e saj qėndronte pėrballė meje.U shtanga nė vend.Vazhdoj tė mos e besoj edhe nė kėtė moment.

-Nuk mė duket e arsyeshme,qė ti tė rendėsh pas tė shkuarės tėnde.

-Ndoshta po tregohem pragmatist Beso.

-Mendoj se nuk duhet tė ushqesh iluzione tė kota.Unė e kuptoj vėshtirėsinė tėnde,pėr t“u shkėputur nga ajo pjesė jete,e cila tė fali gjėrat mė tė bukura,por njeriu duhet tė shikojė pėrpara.

-Mė duhet tė rifitoj qetėsinė e humbur.

-Ke nevojė pėr njė fillim tė ri.

-Nganjėherė gjėrat rrjedhin nė mėnyrė tė pakuptimtė.Pse duhej tė pėrballesha sot me imazhet e dikurshme.

-Mė fal pėr ndėrhyrjen Edi,por nuk mund tė qėndroj indiferent.Mendon se tek shėmbėlltyra e Suelės do gjesh tė njėjtėn natyrė dhe karakter?Nė qoftė se nesėr do pėrballesh me njė tjetėr njeri,atėherė e kupton dot se ē“farė zhgėnjimi tė pret?

-Nuk arsyetoj dot nė kėtė moment,por s“mund t“a lejoj humbjen e kėtij rasti,qė pėr mua ishte njė dhuratė,dhe pėr mė tepėr bashkon tė shkuarėn me tė ardhmen.

-Atėherė,ē“farė do tė bėsh?

-Do pėrpiqem t“a takoj.

-Por ti as nuk e njeh!

-Nga bisedat e tyre,kuptova qė ishte studente.

Pas kėtij debati,tingujt muzikorė u bėnė mė tė fortė,por nė kontrast tė plotė me atė ambjent,veshėt e tyre precepetonin zhurmshėm natyrėn njerėzore tė ngatėrruar.Kur dolėn jashtė,Edi mori frymė i lehtėsuar.I dukej sikur ishte ēliruar nga njė ngarkesė e rėndė shpirtėrore,dhe nuk i mbetej gjė tjetėr,veē tė kontaktonte sa mė parė,pėr tė vendosur pėrsėri ekuilibrin e humbur.Nė hollin e hotelit u nda me Beson,ngjiti shkallėt pėr nė katin e tretė, pėrshkoi koridorin e gjatė gjer nė fund dhe hyri nė dhomėn e tij.

Hapi dritaren dhe ashtu nė gjendje tė turbullt hodhi sytė nga bulevardi kryesor,i cili nė

orėt e tilla tė mesditės dukej i boshatisur.Jashtė ishte shumė bukur.Dielli vazhdonte tė shpėrndante rrezet e tij tė ngrohta.Parku i vogėl qė rrethonte hotelin nė formė gjysėm harku

                                                                                                                                                6

ruante tė njėjtėn qetėsi me ambjentin.U largua nga dritarja dhe u ul tek tavolina e punės.Gjithēka ishte nė vend,edhe lulet e mimozės,tė cilat kishin gati dy ditė qė qėndronin nė njė vazo me ujė,ruanin tė njėjtėn freski.Provoi tė buzėqeshte,por thellė ne shpirt ndjeu trishtim,shqetėsim qė provokohej haptaz nga dualizmi i gjendjes afektive.I duhej tė ecte midis dy botėve tė kundėrta,tė pėrplasej me ndjenjėn e pafajshme tė dashurisė sė vėrtetė,ose tė pėrjetonte mundėsinė  e imazhit tė rikthyer ,thjesht pėr tė plotėsuar boshllėkun e madh ,qė ndante koha.Nė ē“do hap tė hedhur ndihej dobėsia pėr t“u pėrballur me realitetin e ri,sepse mendimet e trazuara ndėrthureshin me kujtesėn e lodhur.

                                                    

                                                       ***

  Mbrėmjet pranverore i kishin rikthyer gjallėrinė bulevardit kryesor.Edi,i cili nuk donte tė humbiste asnjė rast,kishte filluar tė frekuentonte lokalet pranė rrugės.Dėshironte tė takohej patjetėr me atė vajzė,e cila ē“do ditė e mė tepėr i shtonte ankthin.Rasti e solli,qė midis fluksit tė madh tė njerėzve,tė shikonte siluetėn e saj.Ishte me njė grup shoqesh,tė cilat nė mėnyrė krejt  normale bėnin xhiron e mbrėmjes.U ngrit nga tavolina dhe  instiktivķsht filloi tė ndiqte grupin e tyre.Ato pėrshkuan interarin e zakonshėm dhe kur u kthyen pas,u gjendėn pėrballė tij.Vetėtimthi sytė e Edit u kryqėzuan me sytė e saj,e cila pėr njė moment u hutua plotėsisht dhe nė fytyrė pėrveē skuqjes,u stampua dhe ndjenja e frikės. Gjendja e krijuar nuk do tė zgjaste shumė.Njėra nga shoqet e shkundi fort nga krahu dhe i bėri shenjė qė tė shkonin.Hapat e hedhur,shprehėn qartė tronditjen e thellė qė shkaktoi ky takim i beftė,ndryshe nuk mund tė shpjegohej gjithė ai shqetėsim,qė reflektohej tek ajo.Edhe Edi nuk e pėrjetoi me shumė qetėsi kėtė pėrplasje kaq tė shpejtė,pasi mundėsia pėr tė arritur gjer atje,nuk ishte e lehtė.Nė ato ēaste shpėrqėndrimi,e vetmja ide qė  i lindi nė kokė,ishte qė tė ndiqte pa rėnė nė sy grupin e vajzave,pėr tė mėsuar vendndodhjen e tyre.Pamja e kufizuar,e detyroi qė tė ruante njė distancė jo tė largėt,vetėm kur ato morėn kthesėn pėr nė konviktin e studenteve,u lehtėsua disi.Gjėrat ishin mė tė thjeshta,kur bėhej fjalė pėr vajza qė jetonin nė mjedise tė tilla.U kthye pas,dhe u drejtua pėr nė bulevardin kryesor.Donte tė endej nėpėr rrugė, mundėsisht tė pinte dhe njė gotė mė tepėr alkol,vetėm kėshtu do arrinte tė shfrynte mllefin e mbledhur nga koha.Dėshirėn e shfrenuar e ndali telefonata e Besos,i cili e ftonte pėr tė darkuar sė bashku.Hyri nė restorant.Nė atė ambjent tė vogėl nuk ishte vėshtirė pėr t“u orientuar drejt tavolinės sė prenotuar.Pamja e Sokolit e ēuditi,sepse ai nuk kishte dijeni pėr kthimin e tij nė qytet.U takua me tė,pėrshėndeti dhe Beson,i cili nėnqeshte pa reshtur dhe u ul nė vendin e tij.

-Mė nė fund u plotėsua grupi-tha Sokoli-dhe vėshtroi shokėt nė sy.

-Normalisht-u shpreh me ironi Besua.

-Si i“a kalove nga metropoli?

-Edi!Vėrtet mendon se ka shkuar nė seminar!

-Unė besoj,se e ka vlerėsuar  seriozisht kualifikimin,i cili patjetėr do t“i hapė njė  prespektivė tė re.

                                                                                                                                               7 

-Ju doni tė talleni,por po ju paralajmėroj,se nėse trokisni nė zyrėn time ,nuk kam pėr t“ua hapur derėn- tha Sokoli-dhe u shkri sė qeshuri .

-Ti lėmė shakatė –ndėrhyri Besua,por mos harroni se nesėr do japim llogari nė lidhje me detajet pėrfundimtare tė projektit.

-Unė jam nė seminar.

-Lėri justifikimet Sokol.Kjo ėshtė puna jonė dhe ne duhet t“a mbrojmė me ē“do kusht nė kėshillin teknik.

-Ke shumė tė drejtė Edi.Nuk duhet t“a harrojmė situatėn e rėndė qė u krijua nga drejtoria.

-Pėr zotin ndėrroni temė,se e kthyem restorantin nė zyrė-u ankua Sokoli.                       

-Nė rregull atėherė.Nesėr do tregojmė vlerat tona.Ne e pranuam kėtė sfidė dhe patjetėr do t“ia dalim mbanė-mbylli ligjėratėn Besua.

Bisedat e tjera u zhvilluan nė mėnyrė krejt normale,ku jo nė pak raste pėrflitej dhe ndonjė ēapkėnllėk i moshės.Edi ishte vendosur nė rolin e dėgjuesit,ndėrhynte shumė rrallė,duke treguar kujdes qė tė mos bėhej pjesė e debatit.Darka pėrfundoi si gjithmonė,paguan llogarinė dhe u larguan me hapa tė qetė.Tek holli i hotelit u shpėrndanė,pėr t“u mbledhur sėrish tė nesėrmen.Pinė kafen e mėngjezit tek bari i instuticionit dhe shkuan menjėherė nė zyrė.Kontrolluan edhe njėherė dokumentat, mbyllėn dosjet dhe rreth orės 10-00,u paraqitėn tek kėshilli teknik.Besua dhe Sokoli zunė vend tek tryeza e madhe nė formė rrethore,ndėrsa ai u ul pėrballė drejtorit,i cili i hodhi njė vėshtrim skeptik,vėshtrim qė shprehte qartė marrėdhėniet midis tyre.Pėr gati dy orė,mes debateve dhe qarkullimit tė shpeshtė tė dokumentave,projekti pėrfundimisht u miratua.Kur dolėn nė koridor,shokėt pėrqafuan Edin dhe i shprehėn konsideratat mė tė larta,pėr kurajon e fortė qė tregoi nė atė ambjent vėrtet provokues.Drejtori gjatė gjithė kohės kishte mbajtur qėndrim mosbesues dhe kėtė nuk e lidhte me profesionalitetin,por me moshėn e tyre tė re.Ky ishte rasti mė i mirė,pėr tė vendosur ekuilibrin e humbur nė instuticion,tė cilin duket se e arritėn pas shumė peripecish.Festa e tyre zgjati gjer nė mesnatė,vetėm ndėrhyrja e kamarierėve ,i kujtoi se duhej tė largoheshin.Kur dolėn jashtė,ndjenė menjėherė freskinė e ajrit tė pastėr. Kopsitėn xhaketat e holla dhe shpejtuan hapat.Tek hoteli,pėrshėndetėn portierin,i lanė njė paketė cigare sipas zakonit tė vjetėr dhe ngjitėn shkallėt pa bėrė zhurmė.Edi hapi derėn me kujdes,hyri brenda,nuk e ndezi fare dritėn,por ashtu nė gjysėmerrėsirė u pėrgatit pėr gjumė.Provoi tė flinte,por ishte e kotė.Sytė e mbėrthyer nė tavan, parakalonin pasazhe nga mė tė ndryshmet.Mendimet e shumta pėrplaseshin me njėri-tjetrin dhe pėrftonin ndjesi nga mė tė ēuditshmet.I duhej tė pėrballej me gjendjen e dyzuar shpirtėrore,e cila e ēonte shumė mė larg,duke mbivendosur portrete,qė zgjateshin hijeve tė prera.

 

 

                                                                                                                                         

 

 

                                                                                                                                              8

KAP III

 

   

  Nata mblodhi krahėt e stėrgjatur,pėr t“i lėshuar vendin agimit tė ringjallur,i cili filloi tė zbardhte qytetin gjithandej.Yjet,megjithėse e kishin humbur shkėlqimin vezullues, vazhdonin tė kapeshin ende nėpėr qiell.Njė tis i hollė smogu qėndronte pezull,duke pėrfolur pareshtur ndotjen e ambjentit.Edhe qetėsia e thellė pėsoi krisjet e para,tek tuk ndizej ndonjė dritė,kėrciste ndonjė portė,ose mund tė shikoje nė rrugė ndonjė kalimtar.Edi kontrolloi orėn,hodhi njė vėshtrim tė shpejtė pėrreth dhomės,pėr t“u siguruar se ē“do gjė ishte nė rregull,dhe u nis pėr nė stacion.Duhej tė kapte autobuzin e parė,nė tė kundėrt nuk mund tė arrinte dot nė takimin e organizuar nga fondacioni,i cili mbulonte njė pjesė tė mirė tė zbatimit tė projektit.Shkoi tek autobuzi i linjės dhe zuri vendin e tij.Nuk ishte rehatuar ende nė ndenjėse,kur nė koridorin midis dy rreshtave vuri re“vajzėn“,e cila kontrollonte pėr numrin e sediles sė saj.Ai u ngrit menjėherė nė kėmbė dhe e ftoi tė ulej pranė tij.Vajza u ndje ngushtė pėr momentin,por rrethanat e detyruan qė tė zinte vendin e diktuar. Fillimisht nuk foli asnjė fjalė,uli kokėn dhe u pėrpoq tė fshihte emocionet ,tė cilat dukej se e kishin pėrfshirė tė gjithėn.Edi i vetėkėnaqur nga kjo suprizė e kėndėshme,hidhte ndonjė vėshtrim vjedhurazi dhe buzėqeshte pa reshtur.Ajo e kuptonte pozicionin nė tė cilėn ndodhej,prandaj bėri pėrpjekje maksimale,pėr tė ruajtur qetėsinė.Atij i pėlqente tė luante me vajzėn,natyra tepėr e sigurtė do fitonte patjetėr mbi ankthin e saj.

-Mė fal pėr ndėrhyrjen-theu heshtjen i pari ai-por besoj se ndajmė tė njėjtėn rrugė.

-Faleminderit pėr prenotimin e vendit-tha ajo me ironi.

-Pėr mua ėshtė kėnaqėsi.

Ajo nuk foli,por hodhi vėshtrimin nga xhami,pėr tė shmangur bisedėn e nisur.Edi nuk mund tė dorėzohej kaq lehtė,dhe pėr mė tepėr nuk duhej tė lejonte heshtjen e krijuar.

-Udhėtoni shpesh?

-Me raste-u pėrgjigj ajo.

-Atėherė duhet tė keni ndonjė punė tė ngutshme!

-Jo,por…

-S“ka problem.Nuk je e detyruar tė japėsh shpjegime.

Ajo nuk u pėrgjigj,por kuptohej qartė se biseda e nisur,i kishte bėrė shumė pėrshtypje.

 -Ndoshta,do tė ishte mė e thjeshtė pėr mua,qė t“ju drejtohem me emėr-ndėrhyri jo pa qėllim ai.

-E vlerėsoj interesimin tėnd-tha ajo-dhe buzėqeshi pėr herė tė parė,pas gjithė atij ankthi,qė reflektonte nė tė gjitha veprimet e saj. 

-Unė jam Edi.

-Emri im ėshtė Enisa,shkurt Eni.

-Atėherė gėzohem qė u njohėm Eni.

-Gjithashtu-tha ajo gjithė modesti.

                                                                                                                                             9

-Ju pėlqen jeta studentore?

-Kjo tregon,se ju mė keni ndjekur nė ē“do hap.

-Thjesht,ėshtė pėrshtypje e krijuar.

-Jam nė vit tė dytė.Studioj nė “Fakultetin e Shkencave tė Natyrės“

-Ju tėrheq kjo degė?

-Pėrpiqem.

-Pėr tė fituar njė diplomė!?

-Jo!Nuk ėshtė ashtu.Duhet tė mbaroj universitetin.

Pėr njė ēast u krijua njė heshtje thellė.Eni,megjithėse e kishte kaluar provėn mė tė vėshtirė,pėrsėri rrethohej nga hije dyshuese.Ai qėndronte pranė saj,ndjente frymarrjen e shpejtuar,ndiqte me vėmendje ē“do lėvizje dhe ēuditej me ndrojtjen e tepėruar.Biseda e zhvilluar ishte tejet shabllon,pas kėtij prezantimi,duhej tė hynte nė temė,gjė qė dhe ajo e priste,ndryshe nuk mund tė shpjegohej ngarkesa e madhe psikologjike,qė shfaqej tek aparenca e rėnduar.

-Eni!Takimi i sotėm i pėrket rastėsisė,megjithėse njė ditė do tė ndodhte.Kėtė gjė e prisje edhe ti.Unė kam kohė qė jetoj me ėndrrat e tua.Nuk e di,por qė kur tė pashė tek lokali,krijove tė tjera pėrshtypje.Mendoj se njė njohje mė e mirė ,do e lehtėsonte shumė komunikimin tonė nė tė ardhmen.

-Pėr momentin nuk mund tė them asgjė.

-Si duhet t“a kuptoj kėtė pėrgjigje.

-Aktualisht kam disa probleme pėr tė zgjidhur,mė pas edhe mund tė diskutojmė.

-Ndoshta tė bezdis,por nė qoftė se nė jetėn tuaj ėshtė dikush tjetėr,unė tėrhiqem dhe ju kėrkoj falje.  

-Jo.Sinqerisht jo.Nuk ėshtė kjo arsyeja-tha Eni –dhe njė ndjenjė pasigurie e pėrfshiu sėrish.

-Atėherė duhet tė ketė diēka tjetėr.

-Eshtė shumė e vėshtirė pėr t“u shpjeguar.

-Nuk dua t“ju imponoj.

-Por,ju …

-Ndėrrojmė temė.

Shpresoj tė lehtėsohem disi.Gjithēka ndodhi para njė viti. Nė ē“do hap tė hedhur shikoja tė njėjtėn fytyrė.Mė ndalonte nė mes tė rrugės dhe sillej shumė keq.Vinte tek konvikti dhe fliste gjithfarė marrėzish.Njė ditė ishte i alkolizuar dhe mė qėlloi.Kalova njė periudhė tė vėshtirė me atė manjak,por pėrfundimisht arrita t“a mbaj larg. Kaq  shumė mė stresoi ky njeri,sa edhe sot kur e kujtoj mė mbėrthen paniku.

-Ai i pėrket tė shkuarės.S“ka pse t“ju shqetėsojė.

-E drejtė ėshtė,por problemet e mia nuk mbarojnė kėtu.Jam rrėzuar nė dy provime.   

-S“ke pse e dramatizon kaq shumė ēėshtjen e shkollės.

-Sezoni nuk ka mbaruar.Rrezikoj tė humbas vitin.

-Kam disa miq atje.Nėse mė lejoni,mund t“ju ndihmoj.

                                                                                                                                              10

-Vėrtet!

-Tė premtoj Eni.

-Do t“ju jem vėrtet mirėnjohėse.

-Shpresoj qė tė qetėsoheni tani.

Autobuzi ēante pėrpara,ndėrsa ata i kishin flakur tutje emocionet e para,duke diskutuar gjithė pasion.Thellė nė shpirt ai dėshironte,qė ky udhėtim tė zgjatej pafundėsisht, por koha fluturonte dhe orari i caktuar e gjeti nė stacion.E ftoi pėr njė pije freskuese,por ajo nuk mund tė qėndronte dot gjatė,pasi motra e priste disa metra larg daljes.U pėrshėndet me Enin,i premtoi takim tė shpejtė dhe u largua me mendimin se e nesėrmja do tė afronte tjetėr kolorit ngjyrash.

                                   

                                                           ***

Megjithėse ē“do gjė shkonte sipas parashikimit,pėrsėri ndjente njė zbrazėtirė,ndjenjė qė e paragjykonte nė ē“do hap.Nė mendimet e tij shfaqej Suela,por e paraqitur nė tjetėr trajtė,me pamje tėrėsisht tė shpėrfytyruar.Ajo kishte depėrtuar nė memorie me tė gjithė forcėn dhe luftonte pėr tė shkatėrruar ē“do grimcė gėzimi,qė pėrpiqej tė rrezatonte sfondin e tij shpitrėror.Natyra e sfumuar nga pėrplasjet e ndryshme,luhatej si gjethja nė ajėr,nė pritje tė erės mė tė fortė,pėr tė humbur nė vetveten e largėt.

I telefonoi Martinit dhe shkoi tė prenotonte njė dhomė nė hotel.Pėr fat tė mirė,ai kishte filluar punė nė Tiranė,kėshtu qė mund tė takohej nė ē“do kohė.Nuk priti gjatė,pasi telefonata e shokut e ftoi poshtė nė holl.Mbylli dhomėn,pėrshkoi koridorin e ngushtė dhe zbriti shkallėt.U takua me tė,dorėzoi ēelėsin nė reēepsion dhe dolėn jashtė.Mbrėmjet nė Tiranė janė nga mė mbresėlėnset,por nė veēanti shėtitjet nė bulevardin kryesor,ose prenotimi i ndonjė vendi tek“Tajvani“.Kur shkuan atje,nuk u ēuditėn nga masiviteti i rinisė,pasi parku ishte kthyer nė njė qendėr e re pėr ta.Arritėn tė gjenin njė tryezė bosh,u ulėn dhe porositėn nga njė “Xhin tonik“

-Kur erdhe?-e pyeti Martini.

-Sot.

-Kishe ndonjė problem?

-Ē“ėshtje pune.Kisha njė takim me bordin drejtues tė fondacionit,i cili mbėshtet, financiarisht njė pjesė tė mirė tė projektit.

-I mbylle tė gjtha procedurat.

-Pėr deri sa fondet kaluan nė llogari bankare,do tė thotė qė ē“do gjė shkoi nė rregull.

-Ndonjė gjė tjetėr Edi.

-Qetėsi.Nga ty,ē“tė reja kemi?

-Kam dy arsye qė tė solla kėtu.Duhet tė mė urosh pėr punėn e re,gjithashtu i dhashė fund dhe beqarisė.

-Je treguar shumė i fshehtė.Ne kemi folur rregullisht bashkė,ndėrsa ti nuk ke treguar asgjė.

-U fejova para njė muaji me Amandėn.Njė i afėrm i saj mė ndihmoi pėr punėn kėtu.

                                                                                                                                            11 

-Sinqerisht mė bėhet qejfi Martin,pastaj ajo ėshtė njė nga shoqet mė tė mira tė Suelės,dhe pėr tė flas me superlativa. 

-Edhe ti ke ndikuar jo pak nė lidhjen tonė,pikėrisht pėr kėtė gjė,dua qė t“ju falenderoj.

-Amanda mirė ecėn me studimet.

- Eshtė nė vitin e tretė mjekėsi.Nė mėngjes u takuam tek fakulteti dhe rasti e solli qė tė bisedonim pėr Suelėn.Ajo vazhdon tė mbajė lidhje tė forta me tė.Mė tha se operacioni kishte dalur mirė,por duhet tė ushtrojė fizioterapi intesive.

-Martin.Ne jemi shokė dhe me ty duhet tė tregohem i hapur.Unė jetoj me problemet dhe shqetėsimet e saj,por ē“do gjė ka njė kufi.Nuk mund t“a pėrballoj dot njė realitet tė tillė.Ndihem vėrtet i lodhur.

-E vlerėsoj shumė qėndrimin tėnd,por ka ardhur koha qė tė kujdesesh mė shumė pėr veten.E ē“mund tė bėsh mė tepėr ?Asgjė!.Edhe Amanda kėtė mendim ka.

-Njoh njė studente qė ka rrėmbyer gjithė aparencėn e saj.Mendoj se mund tė mė kompesojė dashurinė e humbur.

-Ke vendosur tė nėnėshkruar dramėn tėnde tė re.

-Pse?

-Ajo nuk do t“ju bėjė kurrė tė lumtur,pėrkundrazi do t“ju lėndojė pareshtur plagėn e vjetėr.

-Nuk e di.Ndoshta mund tė rikthejė qetėsinė.

-Duhet tė shkėputesh nga kohėt e hidhura Edi.Ajo pjesė jete ngeli atje,pjesa tjetėr duhet tė lėvizė,tė zhvendosė pėrpara,tė rikthejė kuptimin e vėrtetė tė jetės.

-Edhe njė gjurmė e vogėl nga gjithė ajo botė ėndrrash,do mė mjaftonte pėr tė rifituar paqen.

-Mendimi im nuk ndryshon,por as dikton.Je i lirė tė bėsh zgjedhjen tėnde.

-E ndiej shumė mungesėn e Suelės.Nuk e koncepton dot,se ē“farė boshllėku tė madh ka krijuar. Nuk mund t“a harroj dot atė pamje tė tjetėrsuar,qė shtynte karrocėn me zor dhe largohej me kokėn pas.Ai ēast ka ngelur nė mendje dhe ējerr pa mėshirė kujtesėn.E si mund tė hesht para asaj klithme,qė thėrret dhe nė gjumin e vonė.”Nuk e kupton se tek mua nuk ka mbetur asgjė.Jam kthyer nė njė trung,qė e pėrfshiu rrjedha e keqe.Nuk kam kurajo qė t“ju detyroj tė vozitni drejt meje.Unė jam mirėnjohėse pėr atė ē“ka ke bėrė,por ėshtė e pa moralshme,qė t“ju detyroj ende,t“ju bėj pjesė tė vuajtjes time.Ik!Largohu sa mė shpejt!”Kjo ėshtė arsyeja qė mė sugjestistionon pareshtur drejt shėmbėlltyrės sė saj.

 

 

 

 

 

                                                                                                                                         

KAP XIII

 

  Edi ishte nė zyrė kur njė nga shokėt e shkollės i telefonoi.Ngriti receptorin dhe u pėrgjigj:

-Alo!

-Jam Aldua.Kam ardhur rastėsisht nė qytet dhe kisha dėshirė t“ju takoja.

-Jam nė zyrė. Ku mund t“ju takoj?

 -Mos u shqetėso.Po vij t“ju marr atje.

-Nė rregull!Po tė pres me kėnaqėsi-tha ai-dhe uli telefonin.

Mbylli derėn e zyrės dhe zbriti shkallėt poshtė.Ishte hera e parė qė njė nga shokėt e shkollės vinte nė kėtė qytet.Mendja i shkoi tek jeta studentore, tek ajo periudhė e bukur,ku jeta ngatėrrohej pas aventurave tė moshės.Aldua ndaloi tek sheshi para godinės,vendosi kaskėn e motorrit nė krah dhe u drejtua nga Edi buzėgas.

-Ku je fshehur kėshtu!-dhe u pėrqafua me tė.

-Kanė kaluar gati 5-vjet.Puna na ka lidhur dhe po harrojmė njėri-tjetrin.

-Unė i ruaj kontaktet me tė gjithė shokėt.

-Ti je mė i lirė.Edhe vendi i punės tė stimulon mė shumė lėvizje.

-Si ke qėnė me shėndet Edi?

-Jo keq!Po ti?

-Nė pėrgjithėsi mirė.Ē“kemi ndonjė gjė tė re?

-Qetėsi absolute Aldo.

-Rasti e solli qė tė kaloja kėtej dhe mendova t“ju bėja njė vizitė.

-Shumė mire bėre.E ruan ende pasionin pėr motorrat?

-Ti e di qė unė i kam fiksim.

-Ti je i ēmendur Aldo.

-Mund tė bėjmė njė xhiro tė shpejtė dhe shkojmė drekojmė diku.

Edi hipi nė motorr dhe tė dy fluturuan nė rrugėn kryesore.

-Ule pak shpejtėsinė Aldo.

-Ke frikė?

-Jo,por nuk mund tė ecim me kaq shpejtėsi.

-Mė thuaj ku duhet tė shkojmė,se nuk orientohem dot.

-Nė fund tė kėsaj rruge ėshtė njė lokal,ku gatuhet mirė.Unė atje shkoj nė raste tepėr tė veēanta.Ke pėr t“u kėnaqur nga menuja e pasur dhe garniturat e shumta qė serviren atje.

-Jam nė dorė tėnde sot-tha ai-dhe shtoi gazin.

Kur arritėn tek kthesa e rrugės kryesore,Aldua nuk arriti dot qė t“a zbuste shpejtėsinė dhe sa hap e mbyll sytė e panė veten nė kanalin anėsor.Ai mori plagė tė thella nė krah dhe kėmbė, ndėrsa Edi po rėnkonte dhe nuk mund tė ēohej.U sul drejt shokut me shpejtėsi dhe e lėvizi nga vendi.

-Mė dhemb kėmba shumė-u ankua Edi.

                                                                                                                                          59

-Duhet tė kesh marrė ndonjė plagė.

-Mė duket se e kam thyer.

-Mos!Mallkuar qoftė kjo ditė,qė tė sakatova kėshtu.

-Nuk ishte faji yt Aldo-i tha mė tepėr pėr t“a qetėsuar.

-Pėr pak tė vrava-tha ai nė dėshpėrim tė plotė-dhe ndali makinėn e parė qė kaloi nė rrugė.

Shoferi ishte djalė i shkathėt dhe e hipi Edin menjėherė nė makinė.  

-Ėshtė dėmtuar motorri-foli ai mes rėnkimesh.

-Nuk e gjen gjė atė,por nisu shpejt nė spital-dhe i bėri shenjė shoferit qė tė shkonte.

Makina ndaloi para urgjencės,ndėrsa pas pak arriti dhe ai.Sė bashku me shoferin e ndihmuan qė tė hynte brenda.Infermierja i bėri njė qetėsues dhimbjesh tek dhoma e pranimit,dhe njoftoi ortopedin.Ai erdhi sė bashku me kirurgun dhe tė dy sė bashku e  kontrolluan me vėmendje.

-E ka thyer shumė keq-tha ortopedi.

-Atėherė duhet tė pėrgatis sallėn e operacionit-u hodh kirurgu.

-Duhet tė shpejtojmė.

Nuk zgjati shumė dhe njė grup infermierėsh e morėn me barrelė dhe e futėn nė sallė.Edi me gjithė dhimbjet e shumta,arriti t“i buzėqeshte shokut,me tė vetmin motiv,qė t“a ēlironte nga ana psikologjike.Aldoja shkoi nė infermeri,mjekoi plagėt e shumta,por tė papėrfillshme pėr shėndetin dhe priti nė koridor gjer sa doli doktori.

-Si shkoi operacioni?-pyeti gjithė shqetėsim ai.

-Shumė mirė.Do ketė pak dhimbje,por do kalojė pa asnjė problem.

-Faleminderit!-tha ai,ndėrsa doktori pėrshkoi koridorin e gjatė dhe shkoi tek dhoma e mjekut.

Pas pak kohe nxorrėn Edin me barrela.Ai e shoqėroi gjer tek pavioni i kirurgjisė,i shtrėngoi fort duart dhe u largua me ndjenjėn e fajit nė vetvete.Rreth mbrėmjes e vizituan shokėt.

-Si ndodhi?-e pyeti gjithė shqetėsim Besua.

-Erdhi njė shok nga Tirana.E quanin Aldo.Edhe t“i mund t“a njohėsh,sepse nė ambjentet e universitetit binte shpejt nė sy.Ishte shumė i dhėnė pas motorrave.Kisha vite pa e takuar dhe mendova qė t“i bėja njė suprizė.Doja t“a ēoja jashtė qytetit pėr tė drekuar,por u rrėzuam rrugės dhe unė pėrfundova nė spital.

-Me shpejtėsi ishit?-pyeti Sokoli.   

-E kishim  tejkaluar pak.

-Nuk e besoj dot ende kėtė aksident.

-Gjėra qė ndodhin Beso.Problemi qėndron se do izolohem gjatė nė kėtė pavion dhe mė e keqja qėndron tek problemet e shumta qė kam nė kėtė periudhė.

-E keqja mė e madhe ishte kjo qė tė ndodhi,tė tjerat rregullohen.

-Shumė mirė thotė Sokoli

-E njoftove nėnėn pėr kėtė qė tė ndodhi?-pyeti Besua.

-Jo!Do shqetėsohej shumė.

                                                                                                                                            60

-Shumė mire ke vepruar.Ne na ke kėtu,pėr ē“do gjė qė tė nevojitet.

-Faleminderit Sokol.Ju jeni miqtė e mi mė tė mirė dhe unė unė ju falenderoj.

Hyrja e infermieres,i detyroi ata qė tė pėrshėndesnin shokun dhe tė largoheshin.Ajo i vendosi sorumin dhe i komunikoi terapinė qė duhej tė ndiqte.

                                                                

                                                             ***

Kishte kaluar mė shumė se njė javė dhe Edi nuk po mėsohej dot me jetėn e spitalit.Shokėt i kishin sjellur disa libra pėr tė kaluar kohėn,por ai ē“do ditė e mė tepėr ndihej si zogu nė kafaz.Mendimet e trazuara dhe qetėsia e ēuditshme pas gjithė kėsaj kohe,shtonte mė tepėr ankthin.Asnjė sinjal pozitiv nuk po vinte nga Martini,megjithėse ai i kishte telefonuar shpesh.Kishte humbur nė mendime tė thella,kur nė derė u dėgjuan tė trokitura.

-Urdhėroni-thirri ai nga brenda.

Dera u hap dhe pėrpara tij u shfaq Keta.Ai u befasua nga kjo vizitė e papritur,por nė tė njėjtėn kohė u ndje dhe mirė.

-Duhej tė mė kishe njoftuar pėr atė qė tė ndodhi Edi-e kritikoi ajo.

-Faleminderit pėr respektin e treguar!

-Mė vjen vėrtet keq.Nuk gjej dot fjalė pėr tė komunikuar,kaq shumė qė mė keni tronditur. Sa dėgjova pėr aksidentin erdha me njė frymė.

-Faleminderit!

-Si e ke kėmbėn?

-Mė mirė.Shpresoj qė tė dal sė shpejti.Mė duhet qė tė pėrballem me patericat.

-Kjo frakturė tė ka shkaktuar dhimbje tė forta.Syte e enjtur flasin qartė,megjithėse rėndėsi ka qė po pėrmirėsohesh.

-Ėshtė mė se e vėrtetė.Ditėt e para i pėrballova me sforco tė madhe,por tani jam shumė mė mirė.

-Edhe Eni nuk u ndje mirė,kur dėgjoi pėr ty.

-Po mė befason vėrtet!-tha me ton ironizues ai.

-E kam seriozisht.Ajo u prek shumė,nga ngjarja qė tė ka ndodhur.

-Nuk ka pse tė shqetėsohet.

-Pse flet kėshtu?

-Ne jemi tė huaj pėr njėri-tjetrin.

-Eni gaboi rėndė me ty,por…

-Me jetėn e saj-e ndėrpreu ai.

-Ajo ka nevojė pėr dashurinė tėnde Edi.

-Nuk i mungoi asnjėherė,por e flaku tutje pa mėshirė.

-Ajo e pranon gabimin dhe tė kėrkon falje.

-Unė nuk kam nevojė pėr shfajėsime,por pėr arsyen e vetme qė e detyroi tė shkonte gjer atje.

                                                                                                                                            61

 

-Po e vuan tmerrėsisht atė qė ndodhi.

-Ti mendon se unė e kisha mė tė lehtė!?

-Eni nuk ka kurajo tė pėrballet me ty,pikėrisht pėr kėtė arsye jam kėtu.

-Mė duhet t“ju falenderoj pėr vizitėn e bėrė.

-Nuk kam pėrfunduar ende.Ajo kėrkon qė tė takohet me ty dhe ti nuk ke pse e refuzon.

-Nuk i“a ka mbyllur kush derėn,megjithėse zemrėn time e ka thyer dhe vėshtirė se do e falė ndonjėherė.Unė jam mbyllur nė kėtė dhomė dhe bashkė me dhimbjen fizike vuajta dhe mėkatin e saj.

-Ti ke ēelėsin e artė pėr t“a rikthyer sėrish nė botėn plot ėndrra dhe jetė.Vetėm njė fjalė e vetme do t“a ringrejė ose do e zhysė pėrjetė nė ngjirizet mė tė thella tė dhimbjes njerėzore.Ti duhet t“i japėsh njė mundėsi,ndėrsa ajo do tė falė njė jetė tė tėrė.

Edi nuk foli,por e vėshtroi gjithė dyshim.”Kush ishte ajo,qė luftonte kaq shumė pėr tė rivendosur ekuilibrin e humbur?Njė shoqe!Njė mike!Apo ishte njė ėngjėll qė luftonte pėr lumturinė e tė tjerėve dhe pėr kėtė gjė meritonte shumė mė tepėr!”

-Tė falenderoj pėr gjithēka Keta,por era qė fryn ka fshirė ē“do ndjenjė dhe nė atė dashuri nuk ka mbetur mė asgjė.Zjarri i zemrės ėshtė shuar dhe sot rrethohet nga akulli i shpirtit,i cili shkreton ē“do ėndėrr tė thurur.Mė vjen vėrtet keq!

-Tė uroj shėrim sa mė tė shpejtė Edi. 

-Faleminderit Keta!

-Mirupafshim-tha ajo-dhe u largua me njė vėshtrim tė hidhur,vėshtrim qė do mbetej gjatė nė kujtesėn e tij.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                                      62

 

 

KAP XIV

  

   Ishte mesnatė,kur Edi u zgjua nga gjumi gati i alarmuar.Njė ėndėrr e keqe kishte zbritur nga truri i mpirė dhe e kishte tronditur jashtė mase.”Ai ishte nė qytetin e vogėl bregdetar.Kėmbėt e ēuan nė plash,ndėrsa para syve ngrihej shkėmbi i bardhė,nė krye tė sė cilit qėndronte Suela.Ishte gjysėmerrėsirė,vetėm flokėt e zgjatur tej mase fluturonin nė erė.Para tij u ngrit njė re pluhuri dhe mė pas njė zhurmė shurdhuese.Hija e egėrsuar e Enit u turr drejt shkėmbit,pėr tė fituar poltronin e humbur.Ēuditėrisht Suela qėndronte pa lėvizur,ndėrsa fustani i bardhė filloi tė derdhej poshtė gurit soditės duke veshur me vel dhe njė pjesė tė ranishtes shkretuar.Hija e zezė u zhduk,pėr t“ia lėnė vendin zėrit tė frikshėm qė drithėronte vendin.

-Unė nuk mund tė jetoj gjithė jetėn nėn kujtimin tėnd.Erdhi koha qė t“a lėsh tė qetė dashurinė time.

-Nuk ėshtė faji im qė t“i mban kurmin dhe fytyrėn time.Ti nuk e meriton atė dashuri,pasi shpirti dhe zemra jote nuk do jenė kurrė pranė tij.

-Ti nuk duhet tė bėhesh pengesė-u mbrojt Eni.

-Gabohesh rėndė mashtruse.Nuk mund  tė fshihesh gjithė jetėn pas imazheve tė dikurshme.

-Ju duhet tė kishit vdekur shumė kohė mė pėrpara-dhe u sul drejt asaj lartėsie,qė tė fshinte ē“do gjurmė tė mbetur.

Rendi me vrap drejt shkėmbit dhe nisi tė kapej me thonj,por ishte tepėr vonė.Klithma e tmerrshme ēau heshtjen rėnkuese dhe ju drejtua atij:

-Ja se ē“farė ka mbetur prej dashurisė tėnde”-dhe e tėrhoqi nėpėr natėn pis tė zezė,ku pėrveē njollave tė bardha qė shpėrndaheshin nga fustani i copėtuar nuk mund tė shikoje agjė tjetėr.“

Fshiu bulėzat e ftohta tė djersės dhe hapi sytė fort.Nė dhomė mbizotėronte qetėsi.Ai nuk besonte tek ėndrrat,por i konsideronte ato si interpretim tė shqetėsimeve tė ditės.Rivaliteti i tyre ishte bėrė i pashmangshėm dhe kjo pėrbėnte sfidėn e tij mė tė madhe.Suela fantazoi Enin,por mė pas lindi armiqėsia e heshtur,ku vetėm bota e tij,do mund tė rivendoste krenarinė e thyer tė tyre.E para shkoi gjer nė irealitet,ndėrsa shėmbėlltyra e saj zhgėnjeu besimin e tepėruar.Transformimi i ndodhur mbronte hiret e dashurisė sė premtuar,por nuk mund tė kthjellonte dot ndjenjat e trazuara.Reagimet anėsore nuk kishin ndikuar,por ushtonin presion dhe ēorientonin gjithė qėnien.Mes kėsaj rrėmuje ngrihej hendeku i pasigurisė ,i cili afronte dhe largonte pa asnjė dėshirė.Suela hyri nė shpirtin e tij gjithė ndrojtje,ndėrsa studentja endej mes ankthit pėr tė nesėrmen.Gjumi i larguar e detyroi Edin qė tė rizgjonte ditėn e re.Mėngjesi erdhi ngadalė,por i sigurtė dhe jashtė filluan tė shquanin godinat e larta.Ai u ngrit ngadalė,u mbėshtet fort tek patericat dhe shkoi pranė dritares.Ylli i fundit qė kapej pas qiellit ishte shenja e tij,por se kė do pėrshėndeste mėngjezeve tė jetės kėtė nuk mund t“a pėrcaktonte.Pėr fat tė mirė Besua erdhi herėt.

-Si fjete sot?-pyeti ai.

                                                                                                                                              63

-Kam qėndruar gjithė natėn zgjuar.             

-Ke pasur dhimbje?

-Jo!

-Ndoshta je pak i mėrzitur,nga qė je izoluar kėtu.

-Dje mbasdite mė bėri njė vizitė Keta.

-Ėshtė treguar vajzė e sjellshme.

-Ajo erdhi pėr Enin.

-Ti nuk e meritoje njė fyerje tė tilllė Edi.

-Ajo mė foli pėr pendesėn e thellė tė saj dhe kėrkoi qė t“a falja.

-Po ti si reagove?

-Tė them tė drejtėn Beso,ishte hera e parė qė kuptova pamundėsinė,pėr tė pranuar njė dashuri,qė nuk do e jetoja kurrė.

-Si u ndie Keta.

-Ajo e pėrjetoi shumė keq.U ndje njėlloj,sikur po braktisnin atė.

-Ajo ėshtė vajzė e thjeshtė dhe unė e admiroj pėr sinqeritetin e treguar.

-Nga Tirana ke marrė ndonjė lajm?

-Gjer tani asgjė,por mendoj se Suela e di,qė unė jam aksidentuar.

-Duhet t“i ketė thėnė e fejuara e shokut tėnd.

-Ato bisedojnė pėr gjithēka.

-Mos i ka folur pėr lidhjen tėnde me Enin?

-Kėtė gjė nuk mund t“ia tregojė,pasi ajo mė ka nxitur vetė,pėr tė filluar njė jetė tė re.

-Beson ende tek rikthimi i Suelės?

-Nuk e di,por jeta jonė duket se ndjek tė njėjtėn rrjedhė.

-Po me Enin ē“farė do bėsh?

 -Megjithėse ajo u tregua e padenjė pėr dashurinė e afruar,pėrsėri ndjej njė peng nė shpirt.Ajo do mbetet dritareve,dhe do fshijė lotėt me flokėt pėrlyer nga dhimbja.Ishte pranverė kur u njohėm dhe mendova se muaji i luleve do sillte tjetėr risi.Vjeshta pėrforcoi besimin,se hapat e dikurshėm do trokisnin sėrish trotuareve.Ēastet e bukura ranė bashkė me gjethet e pemėve dhe nga gjithė ajo kohė mbeti vetėm njė kujtim i hidhur.Dimri i akullt nuk kėrcėnoi vetėm natyrėn,por dhe shpirtrat tanė,tė cilėt u pėrfshinė nga stuhia mė e keqe dhe na larguan pėrfundimisht.Kohėt kalojnė dhe asgjė nuk mund t“a thyejė heshtjen herezi,qė diktohet nga mjedisi i rėnduar.E gjeta nė mes tė udhėkryqit,i fala dashurinė e munguar dhe i riktheva buzėqeshjen.Eni i braktisi tė gjitha dhe sot kėrkon qė t“a fal.Nė emėr tė kujt morali duhet t“a bėj!Unė e fshiva tė kaluarėn e saj dhe ajo riprodhoi njė tjetėr tė kaluar.Nuk mund tė vazhdoj gjithė jetėn kėshtu.

-Ke shumė tė drejtė Edi.Mund t“ju kisha paralajmėruar qė nė fillim pėr karakterin e saj,por nuk e bėra,pasi ti gjithė kohės ke menduar pėr tė rivendosur paqen tėnde shpirtėrore.

-Nuk ndodhi kėshtu,por mund tė mbėshtetem tek ajo e shkuar pėr tė ndėrtuar njė tė ardhme tjetėr.

                                                                                                                                             64

-Beson ende tek Suela.

-Ajo mbivendosi pasazhin e saj pėrkohėsisht,por nuk do lejojė kurrėsesi shkatėrrimin e  ndjenjės mė tė pastėr.

-Mė duhet tė shkoj.Do vij sėrish mbasdite,qė t“ju bėj pak shoqėri.

-Mirupafshim Edi-dhe faleminderit.

Edi shkoi pranė dritares dhe nisi tė vėshtronte natyrėn jashtė.Ishte ditė e bukur.Dielli lėshonte rreze tė ngrohta,dhe jeta qeshte.Harabelat cicėronin ėmbėl dhe lodronin me njėri-tjetrin.I fiksuar pas peisazhit tė bukur qėndroi pėr njė kohė tė gjatė atje.Nė sheshin e madh tė spitalit u duk silueta e Enit.Nuk u ēudit nga vizita e saj pasi Keta e kishte informuar pėr njė takim tė ardhshėm.U tėrhoq nga dritarja dhe u ul nė shtrat,nė pritje tė pėrballjes me tė.Ajo pyeti pėr pavionin e kirurgjisė dhe nisi tė ngjiste shkallėt me hapa drithėrues. Pėrshkoi koridorin e gjatė dhe ndaloi tek dhoma e kryinfermerisė.Trokiti nė derė dhe priti qė t“a ftonin brenda.

Kur hyri atje,u befasua nga pėrballja me fytrėn e njė tė njohurės sė saj.

-Nuk e dija se punonit kėtu!-i foli Eni.

-Duhej t“ju kish thėnė motra ime.

-Ne jemi shoqe,por sinqerisht nuk di gjė.

-Ti erdhe pėr Edin!?Tek dhoma 17 e ke.

-Faleminderit!-dhe u bė gati tė dilte Eni.

-Po tė shoqėroj nė koridor-i tha ajo-dhe dolėn tė dyja.Kryeinfermierja nuk e kishte tėrhequr ende derėn,kur pėrballė saj u shfaq njė vajzė tjetėr.Ajo e vėshtroi e ēuditur,ndėrsa vetėtimthi vėshtroi dhe Enin.U huta menjėherė dhe me sy pyetės kėrkoi pėrgjigje,por mė kot.Eni ishte prerė nė fytyrė,kishte stampuar sytė tek varėsja qė shndrinte dhe nuk mundi tė shprehte asgjė.Vajza u ēudit nga sjellja e tyre,vėshtroi me mospėrfillje Enin dhe pyeti:

-Mė falni!Ku ėshtė shtruar Edi Kondo?

-Dhoma 17-tha me gjysėm zėri kryeinfermierja.

-Faleminderit!-dhe pėrshkoi koridorin me hapa,qė nuk shkelnin nė dysheme,por nė gjithė qėnien e Enit.

Ajo ktheu dhe njė herė kokėn pas,veprim qė pėr tė tingėlloi si shenjė triumfi dhe trokiti nė derė.

-Hyr-u dėgjua zėri nga brenda.

 

                                                           

                                                       Fund

 

                                                                                                         07.08.1999

Enter content here

Enter supporting content here