AGRON SHELE IWA; WPS

Impresionime nga takime Kombetare dhe -Nderkombetare
Home
Autori i poezise dhe befasise poetike Rumune Dorin Cozan
Autorja e njohur Corina Gina Papouis! Mrekullia poetike midis orientit dhe moderrnizmit
Poeti bashkėkohor Qipriot -Turk Ahmet Ómeraga ahmetomeraga@gmail.com
Seref Ozturk
Adelina Dardha,nje ze i ri qe perthyen shtigje poezish
Autorėt Pėrmetarė
Letėrsi
Artisti i madh i Folklorit Popullor Vasil Ēuri
Autorėt e perkthyer ne Turqi !
Prezantimi Poeteve : Lediana Paja
Prezantim i talenteve tė rinj :Ivana Dervishi
Seria e Autoreve Qipriote (Turqi)
Poetja Bashkėkohore Nese Yasin
Poeti bashkėkohor Atilla Elüstün ati_els@hotmail.com
Impresionim i autorit Patrick Sammut IWA Malte
Kumte dhe esse
Agron Shele WPS Sinan Vaka WPS
Ftese
Publicitet
Impresionime nga takime Kombetare dhe -Nderkombetare
Deklarata e Prespes
Imazh i Rreme
Ese dhe vleresime per autorin
Beyond the Grey Curtain
Works
Ahmet N Murati Midis lirikave dhe zjarrit tė pashuar pėr dinjitet dhe liri kombėtare!
Sompozium

Enter subhead content here


salamina.jpg

   FIRST INTERNACIONAL WRITERS KONGRES

 

The koffe of ideas

Klub Unesko

The Kultural Union Zalonis-Xasteron

Bay the  suport of  the Ministry of Kulture of  Greqi

And the Internacional Writers Union

 

             President Unesko                                                       President of session

 

            Joanis  Maronitis                                                              Dinos Kubatis

 

 

   Nė ishullin e Salaminės u zhvillua sesioni i parė,i kongresit tė lidhjes shkrimtarėvė tė botės me pėrfaqėsues tė autorėvė grekė dhe tė huaj,nga data 20-22 Mars 2007

Me temė:Mbi teknikat dhe vėshtirėsitė e pėrkthimit

Delegacioni shqiptar u pėrfaqėsua nga:

1-Agron Shele 

2-Janaq Jano 

3-Niko Ago translleit

4-Andrea Petromilo Vois Athina (yournalist)

 

Pamjet e magjishme tė Hotel Melinės,hotel ku u zhvillua sesioni shkencor ndėrkombėtar ofroi njė nga ambjentet mė mbresėlėnėse,ku vlen tė pėrmendet fakti i

shėrbimit tė kulturuar tė gjithė satafit tė tij i cili shėrbeu pėr gati 3-ditė me njė pėrkujdesje tė veēantė.Hoteli pėrmbyllte harkun e qytetit te Salaminės,qytetetit tė njė historie tė madhe,vendit ku u zhvillua “Beteja e famshme e Salaminės,ku qytetėrimi grek mundi persėt,vendi ku Aleksandri i Madh i Maqedonisė ndėrti flotėn mė tė fuqishme tė botės,pėr atė kohė,vendi ku lindi Eurupidi,vendi ku luftoi Eskili,dhe me plot tė drejtė ky qytet mbrohet sot nga UNESKO.

Dt 20,do shėnonte fillimin e aktivitetit,sesion qė u ēel nga presidentėt e organizimit tė kėtij evenimenti dhe do tė referohej pėr librin e pėrkthyer nga persishtja“Aleksandri i Madh”pėrkthyer nga autorja me famė botėrore Dr Mariana Latrapulou-Theoharido,pėr tė cilin u zhvillua dhe njė debat i madh i kritikės dhe pėrkthyesve .”Krijues bashkohorė grekė”,libėr i pėrkthyer nė gjuhėn shqipe nga pėrkthyesi i talentuar Niko Ago, bashkėpunim me shkrimtarin,pėrthyesin,dramaturgun,historianin dhe pėrfaqėsuesin mė tipik tė unionit ndėrkombėtar “IVA” z.Dinos Kubatis,ngjalli njė interes tė veēantė dhe shkaktoi njė sensacion tė vėrtetė.  Nobelistėt grekė,si dhe autorėt mė bashkohorė do vinin nė Shqipėri,falė pėrkthimit perfekt dhe me shumė pasion nga z.Niko,i cili demostroi njė shkallė tė lartė intelektualiteti dhe pėrfaqėsoi denjėsisht flamurin shqiptar.Mbrėmja e ditės sė parė erdhi me mijėra koloritė shiritash mbi detin e Salaminės dhe zhurmė valėsh qė tė kujtonin pa reshtur historinė e lavdishme tė antikitetit dhe tė sotmen moderrne qė vėshtronte me sy pėrtej Egjeut tė madh.Nė pikėn mė tė lartė tė ishullit,mund tė shikoje akropolin,i cili kishte mbledhur burrrat e mėdhenj qė projektuan qytetėrimin mė tė madh,demokracinė e vėrtetė,fabrikuan filozofinė me idetė bazė,tė tė kuptuarit dhe       

konceptuarit tė ideales dhe reles,tė qėnies dhe mosqėnies,tė habisė para mrekullisė njerėzore dhe mejdisit qė rrethon,tė jetės dhe vazhdimėsisė.

Dita e dytė do kishte njė axhendė shumė tė gjerė.pasi referuesit e sesioneve,do mbushnin akuartitetin e ambjentit dhe do perifrazonin mbi artin e magjisė,misterit dhe rrėfimit tė vetė jetės,magjisė sė tė shkruarit,letėrsisė.Kryetari i delegacionit”Pegasi,pėrfaqėsues i kulturės shqiptare dhe Kosovare,zAgron Shele do pėrshėndeste drejtuesit e sesionit,pjesmarrėsit,si dhe do referonte rreth pėrkthimit,ku nė fund tė fjalės tij do merrte pėrshėndetjet dhe mirėnjohjen pėr kontributin e Lidhjes qė pėrfaqėsonte,por dhe atė tė vendit qė pėrfaqėsonte.Nė kėtė eveniment do promovohej romani i njohur i autorit,pėrkthyer dhe nė versionin anglisht Pėrtej perdes gri”ku kryethėnia “Jeta ka dallgė dhe stuhi shumė mė tė tmerrshme se deti,por vetėm dashuria e vėrtetė vendos dhe rimėkėmb paqen shpirtėrore”ndezi njė atmsferė festive.Drekat e kėndshme,nė lokalet mė tė frekuenzuara tė ishullit,menuja traditacionale si dhe ambjentet e kėndshme qė u krijuan do pėrbėnin jo vetėm njė suprizė tė kėndshme,por do falnin dhe tjetėr ngrohtėsi,gjithashtu do rriste frymėn e bashkėpunimit dhe tė shkėmbimit tė vlerave,nė kėtė diversitet vlerash.Delegacioni ynė padyshim qė kishte dhe mbrojtėsen hyjni,bashkėatdhetaren tonė tė njohur autoren Luljeta Nuraj,e cila u pėrkujdes nė mėnyrė tė veēantė pėr grupin tonė,por dhe si bashkėshorte e njė autori me pėrmasa shumė tė mėdha,Dinos Kubatis,kishte marrė atdheun tonė Shqipėri me vete dhe po

promovonte kulturėn,trashėgiminė kulturore,historinė  dhe gjithėēka tė bukur nė gjithė arenėn botėrore.

Dita e tretė ishte nga mė mbresėlėnėset,pasi aktivitetit po i vinte fundi dhe masat pėr organizimin e cermonisė po bėheshin mė evidente.Nuk mund tė lėmė pa pėrmendur interesimin e autorėvėe tė ndryshėm botėrorė pėr shkrimtarin tonė tė madh,tė cilėt e njihnin si nobelist,ēmim qė ky autor e ka merituar dhe pa u kurorėzuar nga Suedia,dhe pėr mė tepėr autorėt dhe kritikėt grekė fajėsuan vetvetn,pėr mangėsi nė kėtė drejtim,pasi vepra e shkrimtarit tonė duhet tė prezantohej dhe mė gjerė nė tokėn helene,tokė qė po krijonte hapėsira tė reja dhe pėr autorėt e tjerė shqiptarė.

Nė kėtė sesion kaq tė rėndėsishėm pėrshėndeti dhe z.Janaq Jano,i cili nė fund do tė jepte njė tjetėr mesazh,mesazhin e paqes dhe tė mirėsisė duke thėnė se:Autorėt qėndrojnė mbi botė.

Referime do tė mbaheshin nga:

Dinos Kubatis

Panajota Zaloni

-Katerina Caliqi

-Eleni Karasavidhu

-Dragan Dragojloviē

-Eleni Matraxhi

-Themiotokli Kastaounis

Dimitris Kraniotis

-Potis Katraqis,Dimitris Karamvalis,Irini Krustiali-Papasotiriu,Dimitris Stamatiu,Mariana Vllahu-Karamvali,Lukia Vergjianitu-Papalaskari,Harula Paroni,Xhon Sara(Janinė)

“Muzika ėshtė jeta

Letėrsia ėshtė shija e jetės”

Ėshtė njė shprehje e vjetėr greke,e cila shoqėroi gjatė gjithė sesionit.Valle dhe kėngė tė kėnduara nga foneteka e artė e Bashkisė sė Salaminės,e cila u vlerėsua dhe u durtrokit nga tė gjithė pjesėmarrėsit

Nė fund tė sesionit u dhanė vlerėsime dhe medalie pėr autorėt shqiptarė tė cilėt u prezantuan me tema sa reale aq dhe shkencore nė lidhje me letėrsinė e sotme bashkohorė.Diplomė,Ėurd,dhe medalje,gjithashtu u shpallėn dhe anėtarė nderi tė ishujve tė Pireut,nėn emblemėn e UNESKOS


1-Agron Shele

2-Janaq Jano

3-Niko Ago

 

Kėt kongres ndėrkombėtar e pėrshėndeti dhe Ministri i Kulturės Greqi,tė cilit i“u dha njė falenderim i veēantė nė emėr tė delegacionit tonė ,pėr konsullatėn Greke nė Gjirokastėr,e cila krijoi tė gjitha lehtėsitė pėr lėvizjen tonė

U larguam nga Salamina,me pėrjetimin e emocioneve tepėr tė veēanta,s“harrum  tė ndalonim tek memoriali i luftėtarit Grek nė qendėr tė qytetit,i cili me shigjetė dhe mburojė,kujtonte lavdinė e asaj beteje tė kthyer nė legjendė,pėr t“u drejtuar tek porti,ku mbishkrimi qė i drejtohej ē“do udhėtari,pėr tė blerė njė lule dhe pėr t“a vendosur nė altarin e vogėl qė simbolizonte kėtė pėrplasje tė madhe forcash dhe kulturash. Tek sheshi “Omonia”do jepnim njė intervistė tek Zėri i Athinės,pėr tė gjithė emigrantėt tanė qė jetojnė e punojnė atje,si dhe do intervistonim z.Andrea Petromilo,i cili do jepte njė panoramė tė plotė.pėr jetėn,kulturėn dhe edukimin e fėmijėve shqiptarė nė Athinė.Grupi ynė nė kėtė kongres nuk kishte qėllim vetėm pjesmarrjen,por njohu pjesmarrėsit me kulturėn e madhe kombėtare shqiptare,informoi mediat vendase,si ET1,Antena,TV-Salamina,TV-Janina dhe shumė medie tė tjera tė shkruara,pėr tė dhėnė tjetėr konfiguracion dhe imazh,tjetėr panoramė qė ne e kemi merituar dhe e meritojmė.

 


 

                                          AGRON   SHELE   

 

 

Enter content here

Enter supporting content here