AGRON SHELE IWA; WPS

Prezantimi Poeteve : Lediana Paja

Home
Autori i poezise dhe befasise poetike Rumune Dorin Cozan
Autorja e njohur Corina Gina Papouis! Mrekullia poetike midis orientit dhe moderrnizmit
Poeti bashkėkohor Qipriot -Turk Ahmet Ómeraga ahmetomeraga@gmail.com
Seref Ozturk
Adelina Dardha,nje ze i ri qe perthyen shtigje poezish
Autorėt Pėrmetarė
Letėrsi
Artisti i madh i Folklorit Popullor Vasil Ēuri
Autorėt e perkthyer ne Turqi !
Prezantimi Poeteve : Lediana Paja
Prezantim i talenteve tė rinj :Ivana Dervishi
Seria e Autoreve Qipriote (Turqi)
Poetja Bashkėkohore Nese Yasin
Poeti bashkėkohor Atilla Elüstün ati_els@hotmail.com
Impresionim i autorit Patrick Sammut IWA Malte
Kumte dhe esse
Agron Shele WPS Sinan Vaka WPS
Ftese
Publicitet
Impresionime nga takime Kombetare dhe -Nderkombetare
Deklarata e Prespes
Imazh i Rreme
Ese dhe vleresime per autorin
Beyond the Grey Curtain
Works
Ahmet N Murati Midis lirikave dhe zjarrit tė pashuar pėr dinjitet dhe liri kombėtare!
Sompozium

Enter subhead content here

4952_107375633000_708343000_1992410_7460184_n.jpg

t8vruw4zrq1a8pogeoqpxiako1_500.jpg

       Lediana Paja

Lotėt e Nimfės (POEZI)

   Kush ėshtė Lediana  Paja ? Ē“farė pėrfaqėson   “Ajo “? Njė botė  e tėrė shpirtėrore ku artistikja ndėrthuret me imazhin dhe perfomancėn   krijuese,apo njė realitet i ri poetik ,ku patetizmi ndėrthuret me moderrnen.Gjetje dhe vlera artistike!Shpėrthime dhe stilizim i lirikės me konceptet rinore tė moshės.Figuracion dhe kontemperim te idesė  gjer nė  tejkajsėshmėri!

Bio e librit

Lediana Paja u lind nė qytetin e Korcės. Atje kreu shkollėn fillore dhe gjimnazin. Studimet e larta i vazhdoi nė Universitetin e Tiranės, nė fakultetin ekonomik, por nė mars tė vitit 2003 detyrohet t’i ndėrpresė ato pėrshkak tė emigrimit nė SHBA. Mė pas studimet i vazhdon nė Boston, nė University of Massachusetts, e njėkohėsisht fillon tė punojė nė Departametin e Thesarit tė Shtetit tė Massachusetts.

Megjithėse ky ėshtė libri i saj i parė qė botohet, bota e krijimtarisė letrare nuk ėshtė e re pėr tė. Dėshira dhe pasioni pėr krijimet letrare e ka shtyrė tė shkruaj qė nga rinia e hershme, por zakonisht nė formė tė shkurtėr.

Tashmė nėpėrmjet kėtij libri me poezi, ajo e ka zgjedhur tė sfidojė veten e saj duke lejuar lexuesin e gjerė qė tė testojė vlerat e saj si shkrimtare e re por e vendosur.

Lediana Paja was born on the city of Korca/Albania, on Nov. 25 1980. In her birthplace she finished the elementary and High school. Then she studied in Tirana University, in the Economic field. In March 2003 she emigrated in the United States of America and in the same time she started to work for the Treasury Department of MA as a reconciliation analyst. With literature writings she started to work from her young age. "Nymph's Tears" is her first book published in Albania.

 

THE TIME OF THE SAND-CLOCK
(Translated by Anthony Weir and poet)

On the sands of time
fossils march:
their last parade.

Salute from the podium.
Jaws - triumphant - creak
as they grind old myths
with gritty teeth.

Crows have always fed on flesh,
and illusions destroy empires of illusion.
The sighing sand-clock has been turned afresh.


THE NYMPH OF THE POOL OF TEARS
(Translated by Anthony Weir and poet)


I am the Nymph of the Pool of Tears
Where you wash out your shame each night
And you trouble and stain my water
And you wait
And I wait
Until the swans hunch their heads in their shoulders
And a stillness settles on the pool
And you talk
And you sleep
And I, the Nymph of your sleep
Begin to renew
Your sodden body
With my tears.

 

Lediana Paja - Lotet e Nimfes

LINDJA E NIMFĖS

1- Misteri i Adamit

-Adam, shtrihu nė hije!
Adami shtrihet..
Ai projekton..
ngul daltat e tij imagjinarė mbi tė..
Ai krijon..
Adami s’ndien..
Adami vėshtron..
Adami, i habitur, pyet..
-C’po bėni kėshtu?
-Ėshtė surprizė pėr ty, Adam, mos u shqetėso!

Adami qesh..
Adami vėshtron..
Adami merr nė krahė surprizėn..

Adami dhe sot vazhdon t’a kundrojė,
po aq kėndshėm, sa dhe herėn e parė..
me shpresėn se sė shpejti
do t’i vijė dita,
qė ai tė fillojė,
ta kuptojė…
misterin, qė nga trupi i tij
gdhendėn..

 

2- Dikur

Njė copėz diell gjete dikur,
harruar nė kaltėrsinė qiellore;
i paqenė, deri nė atė ēast,
kur ti, frymėmarrjen ia ndjeve,
dritėn ia ledhatove,
me rrezen e tij u ngrohe…

Njė copėz hėne gjete dikur,
fshehur nė kobin e natės
e zhytyr mes reve shpirt po jepte,
dhe ti, diellin kėrkove,
rėnkove pėrvajshėm ,
me nje qiri ne dorė, u kryqėzove…


3- Kryqėzime rrugėsh

Sa ēuditshėm priten rrugėt e jetės,
pafajėsisht, njerėzit verbohen..

Sa vrasje,
vrasje shpirtrash.
Sa intriga,
pjellė djallzore,
qė nėn hipokrizi, pandorizohen!..

Sa ēuditshėm priten rrugėt e jetės,
Pafajėsisht, shpirtrat dashurohen..

Sa ėndrra,
ėndrra boshe.
Sa mėkate,
pjellė pasionesh,
qė nėn hėnėn e plotė, transformohen!..


Sa ēuditshėm priten rrugėt e jetės,
pafajėsisht, lutjet drejtohen..

Sa kob,
kob i frikshėm.
Sa vrer,
pjellė zhgėnjimesh,
qė me dashuri, blatohen!..


4- Nė ecje

Ecė.. ecė.. ecė..
bluaji shpirtrat
thyeji kafkat
thithe gjakun..

Ecė.. ecė.. ecė.
rrėmbe hijet,
fshihe natėn,
gėlltit yjet..

Ecė ecė ecė..
kurvėro,
mashtro,
vidh,
vrit,
hesht pėr drejtėsi,
mbaj ndonjė fjalim zyrtar,
ndėrsa shaminė e diplomacisė,
varja kohės nė busullėn e saj!..

E nėse s’mundesh kėto t’i bėsh…
Nderja diellit mėndjemadh,
njė copėz tė vogėl, kartoni…

Tregime (Nga Lediana Paja)

Mesnatė..

   Sot kam ecur nėpėr natė. E ēuditshme? S’e di. Di qė kam ecur. Sa? Nuk e di. Mbaj mėnd se kam pas patur tė veshur njė kėmishė nate, mėndafshi. Kėmisha mė rrinte kėndshėm e kėnaqėsia mė e madhe qė ndieja, ishte ajri qė lėvizte rregullisht poshtė saj. Ai luante njė rol tė vacantė, pėrmes lėvizjeve tė ērregullta, midis meje dhe kėmishės, duke pėrdorur si armė ndjeshmėrie, vet erėn. Njė rol, qė rrallė mundet tė pėrjetohet.

Ashtu, me kėmishėn e natės mbi krye, kam ecur e ecur rrugėve pa mbarim (tė paktėn ashtu mė dukeshin). Nuk e mbaj mend nėse isha symbullur apo syhapur. Nuk e di nėse e gjitha kjo, ishte pjellė e mėndjes time apo jo. Mbaj mend, qė pickoja me thonj disa herė vetveten, dhe ja, ende shenjat e thonjve janė tė dukshme, mbi lėkurėn time. Mbaj mend se vetėm pėrmes perceptimit ndjesor mundesha tė kapėrceja pengesat qė rrugėn me zinin.

Disa herė mė ėshtė dashur tė llogaris hapat e mia. Llogarisja pengesat qė kėmbėt mė jepnin si ndjesi. Nė tė shumtėn e rasteve pėrgjigjen ua jepja me duar. Si? Puthitja pėllėmbėt e mia pas ēdo objekti qė i pengonte dhe duart u bėnin shenjė kėmbėve tė kalonin pasi rruga ishte e hapur. Kėmbėt e mia ishin ‘verbuar’. Pėrplaseshin kot mė kot me tė gjitha objektet qė gjenin. (Qoftė edhe nė ndonjė gur tė vogėl, e ashtu, gjakosur, vazhdonin udhėn e tyre.) Edhe vetė ato e dinin se sa kot po ecnin nė ato momente. Ato, kishin dashur tė mė shpjegonin se sa shumė unė i kisha torturuar, kur ndėrkohė ato vetė nuk e kuptonin se sa tė paafta ishin pa prezencen e syve tė mi. Sytė, tepėr kryeneēė, ngriheshin lart, drejt qiellit, e shihnin me admirim tjerrjen e reve tė pambukta, tė plakės sė dimrit.

Plaku i pėshpėriste asaj nė vesh, disa fjalė, qė plakėn e vinin nė mendime. Ashtu, medituar, ajo vazhdonte te tirrte, krejt pavemėndshėm, duke lėshuar shtėllunga gjithmonė e mė tė mėdha nga cfurka e saj. Plaku inatosej, fillonte tė bėrtiste, dhe ajo fillonte t’i kthehej  me tė njėjtėn monedhė, e nė nerv e sipėr, shkelmonte tė gjorat pirgje, resh tė pambukta. Ato pėrplaseshin, dhimbnin dhe qanin e mbi tokė lėshonin lotėt e tyre, herė nė formė shiu, herė nė breshėr, e herė nė trajta flokėsh dėbore..

Mė vinte pėr tė qeshur kur i shihja tė dy, burrė e grua dimėrakė, tė grindeshin nė atė mėnyrė. Asnjėherė nuk e kisha imagjinuar se vėrtet njė skenė e tillė mund tė ekzistonte. Habitesha dhe qeshja e harroja kėmbėt qė vazhdonin tė leviznin rrugėve, mė njė indiferentizem kryenec, kotėsor.

Ndihesha mirė, po aq sa dhe keq. Nervat pothuajse nuk ekzistonin. Asgjė qė tė mund tė mė kontrollonte nuk ‘jetonte’. Madje, nuk mė vinte aspak keq pėr kėtė. Shijoja ecjen time nėpėr natė. Ecje magjike mund ta quaj. Ndihesha si njė shpirt pa jetė, i braktisur, qė endet midis qiellit e tokės, pa ditur as vetė se cilin drejtim i duhej tė merte..

Midis prekjeve tė njėpasnjėshme, pėrceptimet e tė cilave i ndieja, dora takoi njė thikė. Ishte njė thikė mesatare, hekuri, as shumė e vogėl e as shumė e madhe. Gishtėrinjtė kaluan lėmimthi mbi tehun e saj. Ishte i mprehte. E vėrtetuan. Tė gjitha ato (gishtėrinjtė) komanduar nga asgjėja e fshehėn thikėn nė masėn e pėllėmbės dhe e mbyllen fort ate.

Mė nė fund, sytė u drejtuan drejt duarve. Njė heshtje e plotė ra mbi tė gjitha, duar, kėmbė, sy, tru. Sytė dhe truri shihnin duart dhe kėmbėt me pėrēmim. E gjithė qėnia ime ishte nėn kontrollin e plotė tė duarve e tė kėmbėve, qė dukeshin mė tė lumtura se kurrė. Ato ndiheshin tė lira. Shpeshherė bėnin disa lėvizje tė ērregullta, impulsive, dhe 'turpėroheshin' kur vėrenin se unė isha aty, prezente...

Ato, e fėrkonin thikėn, e limonin me gishtėrinj, duke e prekur me thonj disa herė tehun e saj. Pėr momentin mė lindi dėshira tė mos kisha mė zemėr. Sa bukur tė komandohesh vetėm nga duart dhe kėmbėt? Sa bukur tė jesh indiferente? Tė mos japėsh e tė marrėsh dashuri? Sa bukur sikur ato vena, tė mbushura plot me dashuri, ndjeshmėri, dhimbje tė zbrazeshin menjėherė e pėrgjithmonė? Nė fund tė fundit cdo tė ndodhte? Thjesht do transformohesha nė njė njeri, krejt indiferent, pa ndjeshmėri, lotė, brenga, strese, pa as dhe njė lloj ndienje nė fund tė fundit. Nuk e di por pėr momentin mu duk dicka fantastike. Madje dukej se kjo nuk ishte vetėm njė dėshirė e imja por dhe e duarve qė mė kohė e lėmonin thikėn dhe vėrtetonin gjithnjė e mė shumė mprehtėsinė e saj..

Aprovova me kokė, duke i lėnė tė lira nė inisiativėn e marrė. Nuk u fola madje as nuk reagova fare. U ula nė fundin e njė peme, me rrėnjė kushedi sesa vjeēare, dhe ashtu, prisja me padurim ndryshueshmėrinė time.

Nuk vonoi shumė dhe duart depėrtuan pėrmes majės sė thikės nė brendėsi tė trupit tim. Aty, ato prekėn zemrėn. Nuk ndieja pothuajse asgjė perveē lumturisė sė pamasė pėr tė pare ndryshimin e shpejtė tek vetja ime. Zemra ankohej dhe mė shpullonte me rrahjet e saj. Ndonjėherė mė vinte keq ta shihja ne atė gjėndje, por dėshira pėr tė mos vuajtur mė qoftė dhe njė brengėzė tė jetės sime mė bėnte tė dėshiroja mė shumė duart se zemrėn.

Ato, krenare se mė nė fund mundeshin tė bėnin dicka pa 'prezencen' nervore timen, filluan tė kontrollonin zemrėn fije pėr fije, venė pėr venė, duke i bėrė tė gjitha kėto inventare nė qarkullimin gjakor qė lėshohej mbi to. Mė nė fund, zemra pėrfundoi trupėrisht e shkėputur prej meje. Fillimisht ndjeva pak dhimbje por mė vonė, nuk e di cfarė ndodhi me mua. Mė duket se kam rėnė nė njė dremitje tė lehtė. Mezi po pres nė fakt tė zgjohem, e tė filloj jetėn e re qė mė pret.. Mbase pas pak do tė cohem ... Mbase do tė zgjohem mė vonė, mbase.. dhe asnjėherė.. Tė paktėn, nuk ndiej peshen e rėndesės sė zemrės, tė gjakut qė rridhte aq fuqishėm ndonjėherė, tė gėrryerjeve tė venave tė gjakut, qė mė dukej sikur me hapnin njė gropė tė thellė pėr tė mė mbuluar sa mė shpejt.. Tė paktėn jam koshiente qė gjithcka qė po pėrjetoj tashmė, ka njė tjetėr sens..

Gjerdani

 

Nėse do tė mundesha njė ditė tė isha perėndeshė e ujit, ēfarėdolloj emri tė mund tė me vinit (Theti(s), Sedna apo dhe E bukura e detit), do tė ishte krejtėsisht e pranueshme pėr mua. Unė do u premtoja, madje dhe u premtoj, se nėse e gjithė kjo do tė ndodh, gjithfarė misteri tė fshihej nė fundin e ujit do tė ishte dhuratė pėr njerėzimin mbi tokė. Shpėrblimi ėshtė arma e vetme qė sot tė nxjerr nga ēdo situatė. Mbase dhe jo!? Kjo “punė” kėrkon pak aftėsi tė rralla, forca mbinatyrore tė fshehura nėn njė trup njerėzor, (siē janė mutantėt e sotėm); por gjithsesi, edhe fjalėt sot janė tė mjaftueshme! Po po, pėr kėtė nuk kam aspak dyshim. Sot fjala “rule the world” si do thonin amerikanėt, ėshtė e vetmja qė ka nėn kontroll mbarė botėn.

Aty nėn ujė do mė kish pėlqyer tė jetoja. Madje kėtė e kam pasur gjithmonė si ėndėrr. Kjo ėndėrr kishte lindur si pasojė e moskzistencės sė mundėsisė sė zhbirimit, qoftė dhe pėr njėherė tė vetme tė botės nėnujore. Sigurisht qė e di se nėn ujė ka peshq, peshkaqenė, delfinė ashtu si dhe balena ndėrmjet specieve tė tjera ujore; por kur i sheh me sy e i prek me duar, e pėr mė tepėr kur e di qė je ”zot” i tyre, gjasa pėr tė mos jetuar aty, pėr mua, do kishte qenė zero.

Mua mė pėlqen shumė tė shėtis mbrėmjeve buzė oqeanit. Tė duket sikur aty mėson pėr tė parėn herė se si tė futėsh oksigjenin nė krahėror, se si tė mbushėsh mushkėritė, si ta qarkullosh nėpėr bronke e lehtėsisht ta nxjerrėsh jashtė atė ēfarė thithė. Duket se era ėshtė mė e djallėzuar se vala. Ajo grumbullon nė thasėt e qiellit gjith frymėnxjerrjet nga njerėzit nė bregdet pėr t'i “zbrazur” mė pas, po mbi kokat njerėzore qė ndodhen nė det. Ndėrsa vala... vala, ėshtė thjesht njė lodėr e erės.  Ajo nuk vret, ajo vetėm sa pėrplas ata qė era ka piketuar mė parė. Era ėshtė egoiste.

Megjithatė era dhe pse e tillė shpesh shtyn dallgėt tė turren vrullthi drejt bregut. Ajo i bėn ato tė gėrryjnė jo rrallė herė tokėn nėnujore, si njė “dėnim” kur ato nuk i binden lojės sė saj. Sigurisht qė Era nė kėtė lojė mban me vete dhe bashkėpunetorėt e saj. Askush nuk mund tė fitojė nė lojė nėse s’bėn manovrime. Vala e drobitur, harron shpesh herė se ēfarė gėrryen. Ajo nxjerr nė breg “perlat” qė deti pėrpin dhe fsheh. Toka nėnujore xhindoset. Ajo ishte destinuar tė ishte burg i pėrjetshėm i atyre perlave. Shkarkimin e nervave tė fundtokės mbi valėt e sipėrme do ta rėndonte. Era do tė qeshte. Vrullthi do tė vazhdonte lojėn e saj mbi tė. E valės!? Eh, asaj do i duhej tė pėrballonte shfryrjen e dy “zjarreve”. Tė ndodhesh mes zjarreve do tė thotė tė zhuritesh, tė digjesh, tė mos jesh mė ajo qė je. Do t'i duhej kohė mė pas tė merrte serisht veten. Ajo, thjesht, do bindej!

 

* * *

Duke shėtitur bregut tė detit vura re se si filloi tė shkėlqente dicka mbi rėrė. Fillova t'i afrohesha me shumė kujdes mė tepėr nga kureshtja pėr tė mėsuar se ēfarė ishte. Kurreshtja na bėn tė marrim vendime te pamenduara mirė. Ndonjėherė pasoja e saj s'ėshtė asgjė, por ndonjėhere, harrojmė tė marrim parasysh rezultatet e pritshme. Ne nuk mendojmė gjithmonė, por ne gjithmonė flasim pėr intelektin, ndėrgjegjėn, vetėdijen…; madje kėto kanė filluar tė shndėrrohen nė “tema dite”... Pasionet dhe dėshirat bėhen mė tė fuqishme se sa logjika. Ato, nuk na lėnė tė kryejmė deri nė fund pėrllogaritjet e saj.

Aty, nė rėrė, njė gjerdan pastrohej nga spėrklat e valės. Ai dukej i drobitur. Mbase pėr “kunje” tė erės dhe tokės, kėrkonte tė dhuronte atė pėr tė cilėn kishte marrė dėnimin.

E mora nė duar atė gjerdan. Ishte me tė vėrtet njė perlė. Mbase bukuria e tij dhe pėlqimi mė tepėr se ē’duhej buronte nga ndjesia e tė qenit “dhuratė”' dhe nga vlerėsimi- I zgjedhuri.

Ishte i veshur me flori, nga koka deri nė kėmbė. Nuk mund tė them se ishte medaljon, pasi kishte diēka brenda, diēka qė fshihej nėn kapakėt e tij. Doja ta hapja, ta zhbiroja, por ishte e pamundur. Kontrollova ēantėn se mbase gjeja dicka nė tė, por, mė kot. Nga inati se nuk arrija dot ta hapja me mollėzat e gishtėrinjve, fillova ta gėrrith me thonj, ta kafshoj me dhėmb. Si duket, kapakėt e kuptuan se do tė ishte e kotė t'i shpallnin njė dyluftim thonjve dhe dhėmbeve, kėshtu qė u dorėzuan menjėherė.

Tė them se ishte mrekulli ajo ēfarė pashė brenda tij, kėtė nuk e them dot. Njė zhgėnjim i lehtė mbuloi fytyrėn time e sytė pingul mbi tė vazhduan tė kundronin. E rrotulloja pamjen dhe merrte forma tė ndryshme. Pas pak minutash zhbirimi, vura re vetėm dy pamje qė ia zinin vendin njėra-tjetrės nga ndryshimi i dritėhijes.

Pamja e parė pasqyronte njė verandė, ngritur mbi njė balkon tė madh. Mund tė them se nga madhėsia i pėrafrohej njė salle. Njerėzit, nė kujtim tė tė cilėve si duket ishte punuar ai gjerdan, duhej tė kishin pas qenė fisnikė tė dikurshėm. Ata rrinin ulur nė tavolinat rreshtuar nė atė verandė. Nėn kėmbėt e tyre ishin disa burra. Ata dukeshin si lypės, si njerėz zgjebarakė…

Pamja e dytė pasqyronte njė ambient qesharak. Njerėz qė buzėqeshnin dhe disa qė mbanin gozhduar njė trishtim tė frikshėm.

Filluan dalėngadalė tė mė bėnin pėrshtypje tė dyja pamjet dhe ndėrroja mė shpesh dritėhijen pėr tė kuptuar mesazhin qė ai medaljon pėrpiqej tė mė jepte. Nuk mund ta mohoj se kundrimi i tij ishte njė lojė e bukur. Kisha kohė qė nuk kisha luajtur ashtu, e gjithsesi, ishte sėrisht kėnaqėsi...

Rrotullimet e shpeshta mė bėnė tė shihja mė me vėmendje se si, ata fisnikė tė figurės sė parė ktheheshin nė njerėz tė zymtė, tė menduar, nė pikė tė hallit nė pamjen e dytė; ndėrsa ata njerėz lypsarė e zgjebarakė tė figurės sė parė, transformoheshin nė njerėz qesharakė, me njė buzėqeshje qė shtirej mbi surrat, si palaēo, nė pamjen e dytė.

Atėherė kuptova vlerėn dhe mesazhin e vėrtetė tė atij gjerdani. E shtrėngova fort duke patur frikė se mos mė braktiste dhe zhytej sėrisht nė fundin e oqeanit...

 

 

Enter content here

Enter supporting content here