AGRON SHELE IWA; WPS

Works
Home
Autori i poezise dhe befasise poetike Rumune Dorin Cozan
Autorja e njohur Corina Gina Papouis! Mrekullia poetike midis orientit dhe moderrnizmit
Poeti bashkėkohor Qipriot -Turk Ahmet Ómeraga ahmetomeraga@gmail.com
Seref Ozturk
Adelina Dardha,nje ze i ri qe perthyen shtigje poezish
Autorėt Pėrmetarė
Letėrsi
Artisti i madh i Folklorit Popullor Vasil Ēuri
Autorėt e perkthyer ne Turqi !
Prezantimi Poeteve : Lediana Paja
Prezantim i talenteve tė rinj :Ivana Dervishi
Seria e Autoreve Qipriote (Turqi)
Poetja Bashkėkohore Nese Yasin
Poeti bashkėkohor Atilla Elüstün ati_els@hotmail.com
Impresionim i autorit Patrick Sammut IWA Malte
Kumte dhe esse
Agron Shele WPS Sinan Vaka WPS
Ftese
Publicitet
Impresionime nga takime Kombetare dhe -Nderkombetare
Deklarata e Prespes
Imazh i Rreme
Ese dhe vleresime per autorin
Beyond the Grey Curtain
Works
Ahmet N Murati Midis lirikave dhe zjarrit tė pashuar pėr dinjitet dhe liri kombėtare!
Sompozium

kop1.jpg

picture003.jpg

 

 

 Republika e Shqipėrisė

Lidhja e Krijuesve Pegasi/Albania

                      

Kėrkesė

Ministrisė sė Turizmit,Kulturės,Rinisė dhe Sporteve 

                  Drejtorisė sė  Koordinimit tė Strategjive tė zhvillimit

Subjekti:”Simpoziumi Ndwrkombwtar Pegasi 2009”.

 

Lidhja e Krijuesve “Pegasi“ Albania, ka arritur tė shtrijė bashkėpunimin me rreth 127 organizma letrare nė mbarė botėn, krijuesit e saj ka botuar nė shtypin e tyre letrar“PEGASI“ nė mėnyrė intesive dhe ka publikuar nė shqip prurjet e tyre letrare, nėpėrmjet pėrkthimit duke realizuar shkėmbimin e universalitetit dhe diversitetit tė mendimit tė sotėm botėror.

Kjo lidhje numėron sot 53 poetė, anėtarė tė Lidhjes sė Poetėve Bashkohorė  tė Globit (WPS) nga 803 nga 103 vende tė botės dhe konkretisht Shqipėria ka 40 anėtarė, Kosova 10 anėtarė, Maqedonia 2 anėtarė, Mali i Zi 1 anėtar. Ky anėtarėsim ėshtė realizuar me nismėn e Kryesisė sė Lidhjes sė Krijuesve “PEGASI“. Kėshtu tė gjithė anėtarėt janė tė pasqyruar nė faqen e internetit ėėė. Ėord-poets.blogspod.com, duke e renditur Shqipėrinė nė vendin e gjashtė nė rang botėror. Gjithashtu kjo Lidhje pėrfaqėsohet me Kryetarine Lidhjes sė Krijuesve ‚PEGASI“  nė Lidhjen e Shkrimtarėve dhe Artistėve tė Botės (IĖA) me qendėr nė OHAJO SHBA, ku marrin pjesė 1289 anėtarė nga tė gjitha vendet e Botės, qė qė realizohet nė kėtė mėnyrė shkėmbimi i vlerave nė kongrese, konferenca, simpoziume, konkurse dhe antologji tė gjinive tė ndryshme letrare;  Lidhja ka dhe anėtarėsime tė tjera nė Lidhje tė tjera evropiane dhe ato amerikane

Qėllimi: Takim i shkrimtarėve dhe poetėve pegasianė ka pėr qėllim evidentimin e vlerave letrare qė ka Lidhja e Krijuesve “Pegasi”, prezantimin e  poezisė mbarė shqiptare dhe shkėmbim universal tė vlerave nė kuadrin e letėrsisė (poezisė) bashkėkohore me simotrat

Objektivat:Tė ruhet dhe tė pėrsoset mė tej tradita letrare qė ka krijuar Lidhja e Krijuesve “Pegasi”Albania./Tė indetifikojė vlerat unike tė letėrsisė sė sotme moderne dhe tė prezantojė vlerat letrare tė krijuesve pėrmetare./Tė sensibilojė komunitetin rajonal, kombėtar dhe ndėrkombėtar pėr vlerat qė mbart letėrsia e sotme moderne shqiptare./Tė rigjallėrojė jetėn letrare shqiptare dhe tė rikonfigurojė vlerat artistike tė autorėve tė sotėm pegasianė /Tė krijojė njė traditė tė re nė proklamimin e vlerave letrare dhe dukurive tė reja spikatėse, nėpėrmjet simpoziumit shkencor ndėrkombėtar dhe panaireve ekspoze tė librit ndėrkombėtar.

Rezutatet e pritshme:Evidentimi vlerave mė tė mira tė shkrimtarėve dhe poetėve pegasianė./Prezantimi i letėrsisė sė sotme moderne si pjesė e letėrsisė bashkėkohore ./Krijimi traditės sė re pėr organizimin e simpoziumeve, sesioneve shkencore+panair ekspoze tė librit nė rang ndėrkombėtar./Rigjallėrimi i jetės letrare nė komunitetin e artistėve mbarė shqiptarė dhe mė gjerė./Shndėrrimi kėtij takimi nė njė promovim vlerash tė gjithė kulturės sė shkruar shqiptare.

Monitorimi i projektit.Ministria e Turizmit Kulturės Rinisė dhe Sportit/ /Media lokale /Donatorėt.

 Lidhja e Krijuesve Pegasi,pasi mori tė drejtėn ekskluzive pėr organizimin e “Simpoziumit Ndėrkombėtar”Muza Poetike Pegasi 2009,nga Lidhja Ndėrkombėtare IĖA dhe ĖPS,hartoi programin e punės ,Shpėrndau programin dhe ka konfirmin e rreth 60 autorėve tė huaj nga bota ,konfirmim qė do realizojė pėr herė tė parė kongresimn mė tė madh tė poetėve tė botės,tė zhvilluar nė vendin tonė.Nė kėtė kuadėr ėshtė organizuar Lėvizja letrare Internacional nė Gjirokastėr,Sarandė,Tepelenė,Pėrmet,ku ėshtė garantuar njė mbėshtetje nga pushteti vendor,por pėr plotėsimin dhe organizimin me dinjitet tė aktivitetit kulturor ėshtė mė se e domosdoshme fondi prej 1 000 000 lek nga MtKRS,pasi nė kėtė eveniment letrar ėshtė ftuar niveli me i lartė politik dhe letrar.

 

Kostua totale e projektit:

 

Nr

Kėrkesa pėr donacione

Vlefta (lek)

1

Kėrkohen nga MTKRS

1 000 000

2

Kėrkohen nga donatorėt

822 000

 

Shuma totale

1 822 000

 

Kryetari Lidhjes Krijuesve “Pegasi” Albania

Kristaq Shabani IWA;WPS

 

 Republika e Shqipėrisė

Lidhja e Krijuesve Pegasi/Albania

 

             FORMULAR APLIKIMI PĖR MBĖSHTETJE FINANCIARE

 

INFORMACION MBI ORGANIZATĖN / INDIVIDIN 

1. Emri i Organizatės/ Iindividit /: Lidhja e Krijuesve “Pegasi”/Albania

 

2. Personi i kontaktit:

Kristaq Shabani

Agron Shele

 

3. Pozicioni i personit tė kontaktit: Kryetar

Nėn/Kryetar

4. Nr. Telefoni/. Nr. Faksi:

0692553056

0692048738

 

5. Adresa e-mail: pegasi2003@yahoo.com

sheleagron@yahoo.com

Ubsait:Agron Shele W PS

(Google)

 

6. Adresa e organizatės: /Lagj 18-shtatori /Gjirokastėr

Qendra Kulturore Pėrmet/Pėrmet

8. Qyteti/ Rrethi/ Rajoni: Gjirokastėr/Gjirokastėr

                                          Pėrmet/Pėrmet/Gjirokastėr

INFORMACION MBI PROJEKTIN

Titulli i projektit: Simpozium Ndėrkombėtar “Muza poetike Pegasi 2009”

 

Fusha tematike qė mbulon projekti : Kulturėn e shkruar

 

Qėllimi dhe Objektivat specifike tė projektit

 

Qėllimi: Takim i shkrimtarėve dhe poetėve pegasianė ka pėr qėllim evidentimin e vlerave letrare qė ka Lidhja e Krijuesve “Pegasi”, prezantimin e  poezisė mbarė shqiptare dhe shkėmbim universal tė vlerave nė kuadrin e letėrsisė (poezisė) bashkėkohore me simotrat

 

Objektivat:

*                  Tė ruhet dhe tė pėrsoset mė tej tradita letrare qė ka krijuar Lidhja e Krijuesve “Pegasi”Albania.

*                  Tė indetifikojė vlerat unike tė letėrsisė sė sotme moderne dhe tė prezantojė vlerat letrare tė krijuesve pėrmetare.

*                   Tė sensibilojė komunitetin rajonal, kombėtar dhe ndėrkombėtar pėr vlerat qė mbart letėrsia e sotme moderne shqiptare.

*                  Tė rigjallėrojė jetėn letrare shqiptare dhe tė rikonfigurojė vlerat artistike tė autorėve tė sotėm pegasianė

*                  Tė krijojė njė traditė tė re nė proklamimin e vlerave letrare dhe dukurive tė reja spikatėse, nėpėrmjet simpoziumit shkencor ndėrkombėtar dhe panaireve ekspoze tė librit ndėrkombėtar.

 

Kohėzgjatja e projektit  02.04.2009-05.04.2009

( Koha e parashikuar pėr tė realizuar projektin): 15.02.2009-02.04.2009

 

 

Partneriteti me organizata/individė tė tjerė

A ėshtė organizata juaj nė partneritet me ndonjė organizatė tjetėr? Po

Kėshilli Kordinativ iShoqerise Civile tė Jugut Shqipėrisė.

IWA (Lidhja e Shkrimtarėve tė Botės(Ohajo SHBA)

WPS(Lidhja e Poetėve tė Globit)

Poets del Mondo(Lidhja e Poetėve tė Amerikės Latine )etj

 

 

Totali i shumės qė nevojitet pėr zbatimin e projekt idesė (lekė): 1 822 000 lek

 

Ēfarė keni bėrė ju/ organizata juaj/ pėrshkruaj eksperiencėn qė lidhet me kėtė:

Lidhja e Krijuese Pegasi ka eksperiencėn e duhur pėr organizime tė evnimenteve tė tilla ,pasi ėshtė pjesmarrėse nė shumė takime ndėrkombėtare nė Evropė,ka organizuar Simpoziumin shkencor letrar “Pėr njė letėrsi Ndryshe”Me autorė Ballkanikė dhe autorė shqiptarė tė trevave Kosovė,Mal i Zi,Maqedoni,Pėrmet 2008.

Ka pjesmarrje dhe ėshtė e pėrfaqėsuar nė mė shumė se 128 vende tė botės ,ka traditė komunikimi  dhe bashkėpunimi me kandidatė nobelistė tė botės shkrimore tė Botės.

Ēfarė pėrfitimesh do tė arrihen nga zbatimi me sukses i projektit?

 

 

Ų                 Evidentimi i vlerave mė tė mira tė shkrimtarėve dhe poetėve pegasianė.

Ų                 Prezantimi i letėrsisė sė sotme moderne shqiptare si pjesė e letėrsisė bashkėkohore botėrore.

Ų                 Krijimi traditės sė re pėr organizimin e simpoziumeve, sesioneve shkencore+panair ekspoze tė librit nė rang ndėrkombėtar.

Ų                 Rigjallėrimi i jetės letrare nė komunitetin e artistėve mbarė shqiptarė dhe mė gjerė.

Ų                 Shndėrrimi kėtij takimi nė njė promovim vlerash tė gjithė kulturės sė shkruar shqiptare.

Ų                 Themelimin e Lidhjessė Krijuesve Internacional “Pegasi”

 

Pėrshkruani shkurtimisht se ēfarė do tė arrini nėpėrmjet zbatimit tė projektit deri nė zbatimin e tij.

Shpėrndarjen e  ftesės dhe programit  pėr gjithė pjesmarrėsit e Simpoziumit ndėrkombėtar

Konfirmimin e  pjesmarrėsve.

Pėrcaktuar axhendės dhe aktivitetit tė  Simpoziumit nė rrethet Jugore tė Shqipėrisė.

Grumbullimi librit nga gjithė organizmat letrare si motra pėr organizimin e panairi+kontakti me shtėpitė botuese prestigjioze shqiptare.

 

Pėrshkruani tė gjithė aktivitetet qė do tė realizoni pėr tė arritur rezultatet e projektit:

1.Realizimin e dekorit tė aktivitetit qė do kryhet.

2.Njoftimi dhe konfirmimi pjesmarrėsve.

3.Krijimi kushteve pėr akomodim dhe ushqim tė autorėve.

4.Pėrcaktimi sallave pėr simpoziume dhe panaire libri nė rajonet qė do kryhet lėvizja prezantuese e resuseve turistike tė rajonit tė Jugut.

5.Njohja e autorėve tė huaj me traditėn ,kulturėn dhe historinė e Shqipėrisė.

 6.Prezantimi vlerave letėrare tė autorėve pegasianė dhe shqiptarė.

 

 

MONITORIMI DHE VLERĖSIMI

Pėrshkruani mėnyrėn sesi do tė monitoroni progresin e projektit tuaj :

Monitorimi do bėhet nga MTKRS

Media e shkruar dhe elktronike,rajonale dhe kombėtare

                                                             

                                                              BUXHETI PARAPRAK

Ju lutemi nė tabelėn e mėposhtme jepni njė pėrllogaritje tė pėrafėrt tė kostos sė aktiviteteve tė projektit:

 

 

 

Aktiviteti

Kostua

Kontribute tė tjera nėse ka

Kontributi   nga MTKRS

Kontributi nga donatorė

totali

Skenografi (Logo sesionit shkencor+Logo Panair Ekspoze)

20 000 lek

 

 

20 000 lek

20 000 lek

Fonia 4 ditė x

10 000 lek

40 000 lek

 

 

40 000 lek

40 000 lek

Dieta ushqimi 4ditė e (2 vakte x 1 000 lek) x100 persona

800 000 lek 

 

800 000 lek

 

800 000 lek

Hoteleri 4 netx(100 personax1500 lek

600 000 lek

 

200 000 lek

400 000 lek

600 000 lek

Udhėtimi

 Kakavijė-Girokastėr 30x200 lek

Tiranė –Gjirokastėr 70x1 000

Gjirokastėr-Butrint   100x700(vajtje –ardhje)

Gjirokastėr-Tepelenė 100x200(vajtje ardhje)

Tepelenė-Pėrmet        100x200

Pėrmet –Doganė (Tre-Ura) 30x200

Pėrmet-Tiranė  70x1000                          

262 000 lek

 

 

262 000 lek

262 000 lek

Shpenzime operative

100 000 lek

 

 

100 000 lek

100 000 lek

 

1 822 000 lek

 

1 000 000 lek

822 000 lek

1 822 000 lek

 

 

Nr llog bankare __________________________________

 

Firma e personit tė kontaktit

 pėr Aktivitetin Kulturor

Smpozium Ndėrkomėtar “Muza Poetike Pegasi 2009”

                 Kristaq Shabani IWA;WPS

_______________________________________

Data:23.01.2009

 

 

 

 

                         PROJEKT  PROPOZIM

 

 

 

SIMPOZIUM NDËRKOMBËTAR 
     “MUZA  POETIKE- PEGASI 2009”
GJIROKASTËR / ALBANIA


 

 

 

QENDRA E ARTIT KULTURES DHE TRASHEGIMISE KULTURORE PERMET

 

 

TEMA:“POEZIA BASHKĖKOHORE“

        

                      PERMET  ME 19.01.2009

 

 

HYRJE

 

     

  • Lidhja e Krijuesve “Pegasi“Albania me qendėr nė Gjirokastėr ėshtė krijuar dhe regjistruar si person juridik nga Gjykata e Rrethit Gjirokastėr mė 23.07.1998 me Nr, vendimi 165 si Shoqatė Letrare “PEGASI“ dhe mandej duke rritur veprimtarinė esaj tė gjithanshme dhe shumėplanshe, me vendim Nr. 15  tė Konferencės sė Pėrgjithshme tė Shoqatės Letrare “PEGASI“  Krijuesve datė 23.07.2001mori emėrtimin e ri (Lidhja e Krijuesve “Pegasi“ Albania), tė cilin e mban edhe sot

·                      Lidhja e Krijuesve “Pegasi“ ka degė pothuajse nė tė gjithė territorin e Shqipėrisė si dhe nė Kosovė, Maqedoni,Mal i Zi, Greqi dhe funksionon nė bazė tė vullnetit tė lirė  tė gjithė krijuesve, sipas programit dhe statutit tė saj.  

·                     Lidhja e Krijuesve “Pegasi“Albania me qendėr nė Gjirokastėr ka krijuar njė traditė shumė tė pasur letrare nė fushėn e Kulturės Kombėtare dhe si lidhja mė e madhe letrare me organizim modern qė operon sot nė Shqipėri, kjo lidhje indetifikon letėrsinė e sotme shqiptare duke realizuar universalizimin e vlerave.

·                     Si pjesė e vlerave unike kombėtare, Lidhja e Krijuesve “Pegasi“ Albania, ka arritur tė shtrijė bashkėpunimin me rreth 127 organizma letrare nė mbarė botėn, krijuesit e saj ka botuar nė shtypin e tyre letrar“PEGASI“ nė mėnyrė intesive dhe ka publikuar nė shqip prurjet e tyre letrare, nėpėrmjet pėrkthimit duke realizuar shkėmbimin e universalitetit dhe diversitetit tė mendimit tė sotėm botėror.

·                     Kjo lidhje numėron sot 53 poetė, anėtarė tė Lidhjes sė Poetėve Bashkohorė  tė Globit (WPS) nga 803 nga 103 vende tė botės dhe konkretisht Shqipėria ka 40 anėtarė, Kosova 10 anėtarė, Maqedonia 2 anėtarė, Mali i Zi 1 anėtar. Ky anėtarėsim ėshtė realizuar me nismėn e Kryesisė sė Lidhjes sė Krijuesve “PEGASI“. Kėshtu tė gjithė anėtarėt janė tė pasqyruar nė faqen e internetit www. Word-poets.blogspod.com, duke e renditur Shqipėrinė nė vendin e gjashtė nw rang botėror. Gjithashtu kjo Lidhje pėrfaqėsohet me Kryetarine Lidhjes sė Krijuesve ‚PEGASI“  nė Lidhjen e Shkrimtarėve dhe Artistėve tė Botės (IWAA) me qendėr nė OHAJO SHBA, ku marrin pjesė 1289 anėtarė nga tė gjitha vendet e Botės, qė qė realizohet nė kėtė mėnyrė shkėmbimi i vlerave nė kongrese, konferenca, simpoziume, konkurse dhe antologji tė gjinive tė ndryshme letrare;  Lidhja ka dhe anėtarėsime tė tjera nė Lidhje tė tjera evropiane dhe ato amerikane.

·                     Kjo lidhje ka nė fonetekėn e saj rreth 2000 botime (duke pėrmbledhur kėtu edhe pėrkthime) nė tė gjitha gjinitė letrare (prozė,poezi, fabul, epigrame, ese, mendim kritik, studime e tjerė) si dhe veprimtari rreth 400 me objeksion letrar medie tė shkruar.

Si rrjedhojė e kontaktit dhe e zgjerimit letrar  Lidhja e krijuesve “PEGASI“ ėshtė ftuar dhe pėrfaqėsuar nė tė gjitha aktivitetet letrare ballkanike, evropiane dhe botėrore qė janė organizuar dhe vazhdojnė tė organizohen nė shtete tė ndryshme dhe krijuesit e Lidhjes kanė fitur shumė ēmime ndėrkombėtarė dhe shumė prej syresh janė futur nė shumė antologji poetike.

  • Takimi mė i rėndėsishėm letrar i autorėve tė Letrave Shqipe nė rang SIMPOZIUMI NDĖRKOMBĖTAR me temė “POEZIA BASHKĖkOHORE“ (autorė shqiptarė, Kosovarė, shqiptarė tė Maqedonisė, Shqiptarė tė Malit Zi, pėrfaqėsuesve tė emigracionit shqiptar nė Greqi),si dhe takimi me autorėt mė nė zė tė veprave botėrore pėrfshi autorė amerikanė, evropianė, ballkanikė, grekė, italianė etj. zhvillohet mė  02 Prill 2009 deri 05 Prill 2009, aktivitet nė kuadėr tė Lidhjes Ndėrkombėtare tė Poetėve, Shkrimtarėve dhe Artistėve “PEGASI“, n ėtė cilėn marrin pjesė tė anėtarėsuar rreth 100 poetė nga shumė vende tė botės.
  •  Takimi i poetėve dhe shkrimtarėve pegasianė ėshtė Takim i parė Ndėrkombėtar qė zhvillohet nė Shqipėri, nxit dhe pėrkrah talentet e rinj dhe pėrcakton ēmimet e veprave mė tė mira letrare, tė cilat kanė mbėrritur nė mėnyrė periodike nė Gjirokastėr dhe tė cilat do tė ekspozohen nė njė EKSPOZITĖ LIBRI INTERNACIONAL. Veprimtaria mbėshtetet nga MKRS e RSH.

 

·        Lidhja e Krijuesve“PEGASI“ Albania ka pėrvojė nė organizimin e veprimtarive tė tilla. Ky ėshtė Simpoziumi i Dytė , por me pjesėmarrje shumė mė tė madhe sesa Simpoziumi Ndėrkombėtar “PĖR NJĖ FRYMĖMARRJENDRYSHE NĖ LETĖRSI“ i zhvilluar mė 25-26 Maj 2008 nė qytetin e Pėrmetit, aktivitet qė u krye totalisht me shpenzimet e krijuesve. Nė kėtė veprimtari morėn pjesė shkrimtarė nga vendi si dhe nga Kosova, Maqedonia, Mali i Zi, Italia dhe Anglia.

·        Lidhja e Krijuesve “PEGASI“ ka dhėnė kontribut nė pėrkthimin dhe shqipėrimin e mbi 100 poetėve nga gjithė Bota. 

 

Organizatorėt:

Lidhja e Krijuesve “PEGASI”,

Lidhje Ndėrkombėtare e Poetėve, Shkrimtarėve dhe Artistėve”PEGASI” ALBANIA

 

Kristaq F. Shabani, I.W.A, W.P.S President i Lidhjes sw Krijuesve”PEGASI” dhe i Lidhjes Ndėrkombėtare tė Poetėve, Shkrimtarėve dhe Artistėve”PEGASI” Albania

N/presidente e Lidhjes Ndėrkombėtare tė Poetėve, Shkrimtarėve dhe Artistėve”PEGASI” Albania  Enrieta Sina, W.P.S

Agron Shele,W.P.S Sekretar i Pėrgjithshėm i Lidhjes Ndėrkombėtare tė Poetėve, Shkrimtarėve dhe Artistėve”PEGASI”

Zwvendėssekretare e pėrgjithshme e Lidhjes Ndėrkombėtare tė Poetėve, Shkrimtarėve dhe Artistėve”PEGASI” Aleksandra Shabani W.P.S

Sekretar pėr integrimin dhe shkėmbimin universal tė vlerave Sinan Vaka W.P.S

 

Lumo Kolleshi, Sekretar i Pėrgjithshėm Lidhja e Krijuesve “PEGASI” ALBANIA, W.P.S

Petro Dudi, N/Kryetar Koordinativ Lidhja e Krijuesve “PEGASI” ALBANIA, W.P.S

Izet Ēulli, N/Kryetar i Pėrgjithshėm Lidhja e Krijuesve “PEGASI” ALBANIA, W.P.S

 

2. Lidhja e Poetėve “KAFEJA E IDEVE”  GREQI, Presidend Dinos Kubatis

 

3.Lidhja e Poetėve Bashkėkohorė tė Globit, President Dimitrios Kraniotis

4. LIDHJA E POETĖVE “XASTERON” ATHINĖ President Panajota Zaloni Hristopulu

 

5. LIDHJA E POETĖVE DHE SHKRIMTARĖVE KOSOVĖ President Kadrush Radogoshi W.P.S

 

6. LIDHJA E POETĖVE DHE SHKRIMTARĖVE SHQIPTAR SHKUP MAQEDONI President  KALOSH ĒELIKU W.P.S

 

7. LIDHJA E POETĖVE SHQIPTARĖ MAL I ZI ANTON GOJĒAJ W.P.S

Albania 127

Me  pjesėmarrje:

Data 03.04.2009, e premte, nė Gjirokastėr

Gjirokastėr 65: Kristaq F. Shabani W,P,S, Dino Ēiēo W.P.S, Prof, Dr. Thoma Dhima, Prof. Assoc. Artur Lamaj, Viron Gra/i, Prof.Assoc. Roland Zisi, Jorgo S. Telo W.P.S. Yllka Ponde W.P.S, Aleksandra Shabani W.P.S, At Theodhori Nikolla, Kosta Gaxhoni W.P.S, Dritan Kardhashi, Murat Memallaj, Raq Paskali W.P.S, Suzana Zisi, Tatjana Qurku, Mimoza Llavdaniti,  Odhise Ēerkezi, Kristo Stoja, Albiona Naēollari, Asim Peta W.P.S, Hadėr Mevlani W.P.S, Niko Dhima, Ramadan Ēulla, Manol Basho, Kleanth Caca, Burbuqe Memushi, Luljeta Xhaxhiu, Jorgo Dhespa, Vasil Zėra, Kristaq Gushi, Blerta Tosuni, Besmira Avdi, Elefteria Kallojeri W.P.S, Fabiola Kadėna, Arif Korro, Arjola Mema, Matilda Ēerepi, Zaim Hysa, Blerta Tosuni, Elda Fino, Osman BuzoW.P.S, Jorgo Roze, Jonida Nika, Sindi Islamaj, Donatela   Kanani,   Femina Abazi, Yllka Kėnaēi , Jorgo Ndreu, Blerin Kore, Qirjako Dhima, Alketa Ponde, Besnik Ismailati, Jorgo Roze, Kujtim Dule, Stavri [ati, Sokrat Papadhopulli, Merita Gjokutaj, Odise Kote, Thimjo Fili, Vasil [uklla, Teli Stefani,  Irena Pilo, Liljana Ristani, Viktor Avdalli 

 

Pėrmet 16: Agron Shele W.P.S, Lumo KolleshiW.P.S, Dhimitėr Miti W.P.S, Sinan Vaka W.P.S., Janaq Jano W.P.S, Dhoskė Ilia, Anila Mihali, Rustem Keko W.P.S,Anila Kruti, Muharrem Kamani, Riza Dade, Ligor Shyti W.P.S, Eduard Ymeri, Trifon Dafa,Hajdar Ēafka, Ylli Hoxhaj, Riza Ēato.

 

Tepelena 8 : Ēerēiz Myftari W.P.S, Luan Meta, Isuf Ēela, Krenar Progonati, Islam Kalemi, Sulo Gėrbi, Isuf Ēela, Xhafer Majko

 

Saranda 4: Dashamir Malo, Timo Mėrkuri, Irena Gjoni, Halil Shabani  

 

Delvina3: Florentina Skendaj, Spartak Proda, Niko Dede

 

Tropojė 4: AlmonaBajrami, W.P.S, Brunilda Zllami, Gjon Neēaj W.P.S,  Lulzim  Logu, poet  W.P.S

 

Shkodėr1:

 

Mirditė1: Gjergj Nikolla

 

Tiranė 13: Petro Dudi W.P.S, Mimoza Ahmeti, Anton Papleka W.P.S, Riza Lahi W.P.S, Enrieta Sina W.P.S, Diana Ēulli, Izet Ēulli W.P.S, Novruz Shehu W.P.S, Kastriot Hadėri W.P.S, Alqi Jani, Pirro Loli, Jonida Seiti, Valdete Andoni.

Korēė 1: Agron Agolli

 

Fier 4: Fadil Shehaj W.P.S, Haxhi Kalluci W.P.S, Majlinda Rama W.P.S, Bujar Rama W.P.S

 

Patos 2: Tasi Proko W.P.S, Hasan Bregu,

 

Krujė1 : Sofika Meksi

 

Vlorė 2: Idajet Jahaj, Albert Abazi

 

Lushnjė1: Donika  Stase

 

Durrės 2: Eftimia Mila, Shpend Topalli

 

Berat 1: Balil Gjini

Emigracioni Greqi 4: Iljaz Bobaj, Dashnor Selimi, Ardita Jatru, Spiro Xhavara

Pjesėmarrėsit e ftuar nė SIMPOZIUM

 

 Greqi: 31 shkrimtarė dhe poetė:  Dinos Kubatis President “KAFEJA E IDEVE”, Dimitrios Kraniotis (President  i  W PS), Panajota Zaloni “XASTERON”, Presidente e ”XASTERON” Zaharulla Gaitanaki, Vasili Kalahani, Niko Bacikanis, Rula Dhimitrokali, Potis Katrakis,  Nina Zisopulu, Evangjelos Koēiu, Angjeliki Siri, Antonis Simigdhalas, Zaneta Kaliva Papaioannu, Theodhora Kufopullo Iliopulou, Andrea Karzis, EFTIHIA KAPARDHELI, Rea Zogari Kapordheli, Lukia Vejianitu- Papaskalari, Jorgo Petropulos,  Katerina Caliqi, Pandeli Hloros, Spiros Karamuntxos, Eleni Karasavidhu, Marianna Vllahu- Karamvali, Jorgo Hronas, Crissoulla Varveri Varra (Grecce), Niki Filopulu, Lenia Hristofori, Evdhokia Mulianaki Varvaropulu, Denis Kulentanos.

 

Poetė dhe shkrimtarė  nga bota        32

2.SHBA 3: Prof.Teresinka Pereira, Beniamin Yzon, Prof.Fiorentin Skamarache

3. Francė1: Prof.  Jean Claude Lery

4. Kinė1: Dr. Shoi Laushengun kandidate pėr Ēmimin “NOBEL”

5. Itali 4: Domenico De Felice “POMEZIA DI NOTIZIA”, Prof. Flavia Lepre, Americo Ianakone, Giorgina Busca Genetti

6. Bolivi 1: Francesko Azuola

7. Rumani 2: Prof.Nadia Ēela Pop kandidate pwr Ēmimin “NOBEL dhe Dorin Popa

8. Rusi 1: Adolf Shvjednikov

9. Kosovė 4:  Mg. Kadrush Radogoshi, Muharrem Kurti, Borė Balaj, Hasije Selishta

10. Mali i Zi 2: Mg. Anton Giojēaj,

11. Maqedoni 4: Kalosh Ēeliku, Prof.Dr. Nehas Sopaj, shkrimtare, kritiku letrar (EHU)

12. Maltė 1: Patrik Sammut

13.Indi 2: Dew Bhardwaj, Biplab Majumdar

14. Brazil 2 : Cristina Santos Akeza, Joze Roberto Sechi

15. Meksikw1.Alejandra Craules Breton

16. Serbi 1: Dragan Dragojevi/

17. Australi 1: Giovanna Li Volti Guazardi

18. Poloni 1: Krupka

 

Ftohen tė marrė pjesė nė fillimin e veprimtarisė:

Kryeministri i Republikės sė Shqipėrisė Prof.Dr. Sali Berisha

Zv/Kryeministri Genc Pollo

Ministri i Kulturės, Rinisė Kulturės dhe Sporteve z. Prof. Dr. Ylli Pango

Ministri Ekonomisė Prof.Dr. Genci Ruli

Deputeti Ilir Rrusmali

Deputeti Vangjel Tavo, Diana Ēulli

 

Shkrimtarėt: Besnik Mustafaj, Dr.Anton Papleka, Mimoza Ahmeti, Perikli Jorgoni, Akademik Prof. Dr. Jorgo Bulo,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lidhja Ndėrkombėtare e POETĖVE, Shkrimtarėve dhe Artistėve“PEGASI”ALBANIA

The International Association of Poets, Writers and Artists

“PEGASI”    ALBANIA

 

 

                                          Relacion

 

SIMPOZIUMIN NDĖRKOMBĖTAR TĖ LETĖRSISĖ prill 2009

Sipas planifikimit nė datat 02-05 prill 2009 , pėr herė tė parė nė historinė e Letėrsisė shqiptare nė trevėn e Jugut tė Shqipėrisė: Gjirokastėr, Pėrmet, Tepelenė, Sarandė, organizohet SIMPOZIUMI NDĖRKOMBĖTAR “POEZIA BASHKĖKOHORE”, e cila ėshtė quajtur “MUZA POETIKE, “PEGASI 2009”

. Ky ėshtė njė eveniment  pėr letėrsinė shqiptare nė tė gjithė trevat e saj, ku flitet dhe shkruhet shqip, por njėkohėsisht ėshtė dhe njė shkėmbim universal vlerash, pasi nė kėtė eveniment  do tė marrin pjesė mbi 100 shkrimtarw dhe poetw me kontributin e tyre shkrimor nė fushėn e poezisė dhe rreth 60 shkrimtarė, poetė nga shumė vende tė botės, duke u pėrfshirė nė tė edhe 2 poetė kandidatė pėr Ēmimin “NOBEL”, po kėshtu dhe shumė tė tjerė nga Shqipėria, Kosova, Mali i Zi, Maqedonia, si dhe pėrfaqėsues nga Lidhjet e poetėve emigrantė nė Greqi dhe Itali. Nė kėtė veprimtari marrin pjesė  poetė nga gjithė Shqipėria.

 

Ka ardhur koha qė evenimente tė tilla kulturore tė mbėshteten,pasi falė punės sė tyre shkrimore realizohet prezantimi kulturės kombėtare, kulturė qė shpreh qartė indetitetin dhe vlerat mė tė mira tė Shqipėrisė dhe shqiptarėve,vlera tė cilat e renditin kombin tonė nė familjen e madhe Evropiane.

Shpresojmė qė ju tė jepni kontributin tuaj nė favor tė impulsimit tė vlerės sė tillė madhore tė arritur me mund, mend dhe djersė gjatė kėtyre 11 vjetėve tė funksionimit tė Lidhjes sonė prestigjoze dhe tė njohur nė botė.

 

LIDHJA INTERNACIONALE E POETĖVE , SHKRIMTARĖVE DHE  ARTISTĖVE                       

                                             “PEGASI”  ALBANIA

  

 Sekretari i Pėrgjithshėm(GENERAL)                      Presidenti

            

          /Agron Shele/ W.P.S                          Dr. /Kristaq F. Shabani/I.W.A, W.P.S

                 

            poet, shkrimtar                                                    poet, shkrimtar, botue                                              

                                                    

 

 

 

 

 

ANNOUNCEMENT FOR HOLDING OF THE INTERNATIONAL SYMPOSIUM

ALBANIA 2-5 PRILL 2009 (GJIROKASTĖR)

 

On April 2009, respectively on 2, 3, 4, 5 April (days Thursday, Friday, Saturday, Sunday) the International Association of Poets, Writers and Artists “PEGASI” ALBANIA in collaboration with The Association “Cafeteria of Ideas” Salamina Athens, Greece, Association of the poets “XASTERON – ZALONI” organizes INTERNATIONAL SYMPOSIUM in the toėns of Gjirokastra, Permet, Saranda and Tepelena (Southern Albania). The accommodation of the participants in the first two days ėill take place in the town of Gjirokastra on April 2, 3, whereas in the days 4 and 5 April in the toėn of Permet.   

 

SUBJECT OF THIS SYMPOSIUM: “CONTEMPORARY POETRY

Symposium stars with the welcoming of guests organized at HOTEL – BAR – RESTAURANT “THE FIRST” in Gjirokastra from 17.00 – 18.00 in the afternoon. 

Participants in this symposium: Albania, Greece, Italy, Kosovo, Montenegro, Fyrom – Skopje, Rumania, USA, France, Malta, Australia, Brasil, Turkey, Mexico etc.

 

The schedule is built upon a variety of subjects: Ceremonial welcoming, Show – fairs of contemporary books from all over the world as ėell as from Albanian authors, greetings, acknoėledgements, references, speeches on contemporary poetry, promotions, interpretations, concerts, anthological day, visits on museum centers, heritage of UNESCO Gjirokaster, Butrint (Saranda), contacts with students from “Eqrem Ēabej” University in the town of Gjiroakstra, delivering of titles, POETICAL MEETING in the town of Permet, delivering of prices.

 

The participants are asked to prepare for a short speech on poetry and are asked to send us the contents, as well as a poem by each to compete in the poetic meeting. 

 

The participants are asked to confirm their participation in this international symposium as soon as possible in order that ėe send you the schedule and the cost of participation for the beautiful days you will spend in Albania, despite the precussions that will be taken by the due associations. It will be a shocking meeting, as you shall come face to face with virgin regions that you will be very impressed. Welcome! We await you, and you will honor us with your symbol and your dignitary presentation. 

              

            For the International association of Poets, Writers and Artists

                                   “PEGASI” ALBANIA

          Secretary General                                                   President

/Agron Shele/ poet,  writer                   /Kristaq F. Shabani/ Poet, writer, editor

 

 

                              Vice/President PETRO DUDI/

                                                                                         Secretary for Universal Exchange of Values 

                                                                                                         /Sinan Vaka/

Secretary for Translations

 /Dritan Kardhashi/ 

                  

 

Kristaq F. Shabani E-mail pegasi2003@yahoo.com    kristaq_f_shabani@yahoo.com

                   Agron Shele E-mail sheleagron@yahoo.com  

 

Dritan Kardhashi  (English)  tanikardhashi@hotmail.com ++3550693325079

 

 

 

 

EKSPOZE-PANAIR NDĖRKOMBĖTAR

ANTOLOGJI POETIKE “KORSI POETIKE”2 AUTORĖ TĖ LIDHJES SĖ POETĖVE, SHKRIMTARĖVE INTERNACIONALĖ “PEGASI” ALBANIA DHE TĖ TJERĖ

 

 

NJOFTIM I LIDHJES INTERNACIONALE TĖ POETĖVE SHKRIMTARĖVE DHE ARTISTĖVE “PEGASI” ALBANIA

 

Lidhja jonė ndėrkombėtare “PEGASI” ėshtė e lidhur me mjaft lidhje simotra dhe sipėrore botėrore si nė SHBA, Amerikė Latine, Europė, Azi, Australi,    qė realizojnė shkėmbim universal vlerash. Nė kėtė kontekst, kur nė lidhjen tonė janė inkuadruar dhe rreth 100 shkrimtarė, poetė nga disa vende tė Botės nė planifikimin tonė  ėshtė dhe njė objeksion madhor: “Organizimi i njė Simpoziumi ndėrkombėtar, i cili mund tė marrė pėrmasa mjaft tė mėdha qė mund tė zhvillohet nė Gjirokastėr nė datat 2- 5 prill, qytet me tradita tė mėdha historiko-kulturore dhe arkitektonike, pronė e trashėgimisė kulturore tė UNESCOS dhe nė qytetin e Pėrmetit, Sarandės e Tepelenės .

Pėrveē kėsaj ne kemi ndėrmend qė tė realizojmė edhe njė EKSPOZE-PANAIR NDĖRKOMBĖTAR me libra tė autorėve tė Lidhjes sonė nga vendi dhe nga Bota.

Ndaj kush dėshiron tė marrė pjesė nė kėtė EKSPOZE – PANAIR “ALBANIA- PRILL 2009” me objeksion “PĖR NJĖ LETĖRSI TĖ MIRĖFILLTĖ” tė dėrgojė kontributin e tij letrar, veprat tė tij, ose gjithė veprat e publikuara nė shqip, edhe nė gjuhėt e huaja nė Lidhjen Internacionale tė Poetėve, Shkrimtarėve dhe Artistėve Albania me qendėr nė Gjirokastėr.

Po kėshtu janė tė lutur qė autorėt nga gjithė Bota tė marrin pjesė me kontributet nė kėtė EKSPOZE-PANAIR dhe tė gjithė kontributet mandej do tė hyjnė nė fondin e BIBLIOTEKA INTERNATTIONAL “PEGASI” ALBANIA.

Gjithashtu nga njė ekip studiues i letėrsisė do tė startohet pėr njė ANTOLOGJI POETIKE “KORSI E HAPUR” 2 si dhe do tė krijohet njė juri specializuese pėr tė dhėnė ēmimet pėrkatėse nė dhjetor tė vitit 2009, ku do tė publikohet edhe antologjia e dyt ėpoetike “KORSI E HAPUR”2 (shqip, anglisht, italisht, frėngjisht,greqisht, spanjisht

Ju lutemi vlerėsojeni kėtė eveniment.

Afati i dėrgimit tė librave deri nė  20 Mars 2009.

Veprimtaria do tė zhvillohet nė Muajin 2- 5 prill 2009

Adresa ku mund tė postoni librat tuaja (krijimet tuaja)

Dr. Kristaq F. SHABANI, poet, shkrimtar I.W.A, W.P.S, XASTERON

PRESIDENT I.P.W.A.A “PEGASI” ALBANIA

Pallati 87/4

Lagjja “18 shtatori”

Gjirokastėr

ALBANIA

 

 

 

 

 

Projekt Propozim

 

Lėnda: Simpozium ndėrkombėtar: Muza Poetike “Pegasi 2009“

Titulli i projektit: Shkėmbim universal vlerash nė kuadrin e letėrsisė (poezisė) bashkėkohore

Qėllimi: Takim i shkrimtarėve dhe poetėve pegasianė ka pėr qėllim evidentimin e vlerave letrare qė ka Lidhja e Krijuesve “Pegasi”, prezantimin e  poezisė mbarė shqiptare dhe shkėmbim universal tė vlerave nė kuadrin e letėrsisė (poezisė) bashkėkohore me simotrat.

 

Drejtuar : Ministrisė Turizmit Kulturės Rinisė dhe Sportit.  

 

Organizatorė:

Ų                 Lidhja e Krijuesve “Pegasi“ Albania

 

Kostua totale e projektit:

 Nr

Kėrkesa pėr donacione

Vlefta (lek)

1

Kėrkohen nga MTKRS

1 000 000

2

Kėrkohen nga donatorėt

822 000

 

Shuma totale

1 822 000

 

Kordinatori projektit    :Agron Shele WPS

E-Mail                          :pegasi2003@yahoo.com

                                     sheleagron@ yahoo.com

Telefon Mobil              : 0692048738

Nr. llog. ______________________

  

 

Drejtori i projektit

 

                                          Kristaq F. Shabani IWA, WPS